Wiadomości
Premier Mateusz Morawiecki (Fot. KFP/Krzysztof Mystkowski)

wtorek,

14 września 2021

12:05

Trwa 8. Międzynarodowy Kongres Morski. Premier: "Silny segment morski będzie stanowił o coraz większej roli Polski w basenie Morza Bałtyckiego"

- Jestem przekonany, że silny segment morski będzie stanowił o coraz większej roli Polski w całym basenie Morza Bałtyckiego – napisał premier Mateusz Morawiecki w liście do uczestników 8. Kongresu Morskiego.

W Szczecinie we wtorek 14 września rozpoczął się 8. Międzynarodowy Kongres Morski. Uczestnicy będą dyskutować w ramach bloków tematycznych o portach i żegludze, edukacji, rozwoju i innowacjach, a także m.in. o ekologii i bezpieczeństwie. Istotnym tematem debaty ma być przemysł offshore i działania na rzecz klimatu.


WZMACNIANIE PRZEMYSŁU STOCZNIOWEGO

- Troska o państwo morskie zajmować powinna wszystkich, którzy autentycznie są przejęci pomyślnym rozwojem Rzeczypospolitej" – napisał w liście do uczestników kongresu, odczytanym przez wojewodę zachodniopomorskiego Zbigniewa Boguckiego premier Mateusz Morawiecki.

Dodał, że program debat stanowi świadectwo tego, iż "kongres gotowy jest dyskutować o najpilniejszych wyzwaniach współczesności", którymi są modernizacja wybrzeża, budowa portów, wzmacnianie przemysłu stoczniowego i rozwój zielonych technologii.

- Dla gospodarki morskiej te wszystkie obszary są dziś niezbędne do tego, aby Polska mogła konkurować z najlepszymi - wskazał Morawiecki.

AWANS CYWILIZACYJNY PAŃSTWA

Zaznaczył, że cieszy się, iż organizatorzy kongresu nie pominęli "ważnego kontekstu Krajowego Planu Odbudowy oraz Polskiego Ładu". Jak stwierdził, gospodarka morska zajmuje "istotne miejsce w obu tych programach, które w najbliższych latach będą służyć awansowi cywilizacyjnemu naszego państwa".

- Jestem przekonany, że silny segment morski będzie stanowił o coraz większej roli Polski w całym basenie Morza Bałtyckiego oraz wzmacniał nasz kraj w roli lidera całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej – zakończył premier.


raf