Wiadomości
(Fot. Agencja KFP/Krzysztof Mystkowski)

wtorek,

14 września 2021

14:30

Intel chce zbudować osiem fabryk, bierze pod uwagę Polskę. W Gdańsku premier Morawiecki rozmawiał z prezesem koncernu o wielomiliardowej inwestycji

Amerykański koncern Intel chce zbudować w jednym z państw Unii Europejskiej osiem fabryk chipów za 80 miliardów euro. - Polska jest jedną z potencjalnych lokalizacji dla tej gigantycznej inwestycji - informuje "Rzeczpospolita".

Dziennik podaje, że inwestycja była jednym z tematów rozmowy Pata Gelsingera z premierem Mateuszem Morawieckim 8 września w gdańskim centrum R&D firmy. W wybranej przez koncern lokalizacji ma docelowo powstać osiem zakładów, które kosztować będą w sumie 80 miliardów euro.

- Otrzymaliśmy około 70 propozycji lokalizacji, a trzy z nich są w Polsce. Premier Morawiecki był dobrym sprzedawcą, przekonując mnie, dlaczego powinienem rozważyć Polskę – mówi "Rzeczpospolitej" Pat Gelsinger, prezes firmy Intel.

"PROJEKT ZAPLANOWANY JEST NA DEKADĘ"

Dziennik podaje, że realizacja projektu ma potrwać dziesięć lat. - Pracę znajdzie w nim 10 tysięcy osób. Na każdą z nich przypadnie pięć–dziesięć osób zatrudnionych między innymi przez dostawców - czytamy. Dziennik dodaje, że polskie władze nie komentują potencjalnych lokalizacji, ale według nieoficjalnych informacji największe szanse ma Dolny Śląsk i tamtejsze strefy ekonomiczne.

- Intel ma dokonać wyboru do końca roku. Firma nie ukrywa, że poza lokalizacją, czyli odpowiednio dużą i uzbrojoną działką, ważny będzie program zachęt. Podaje, że obecnie przy budowie takich fabryk w Azji około 25–40 proc. wartości to program wsparcia. Konkurencyjne dla polskich są lokalizacje z takich państw, jak Niemcy, Włochy, Francja czy Irlandia - wylicza dziennik.

PAP/MarWer