Wiadomości
(fot. Radio Gdańsk/Piotr Puchalski)

poniedziałek,

13 września 2021

21:17

Wybierz się na spacer i poznaj losy Prymasa Tysiąclecia. Nowa plenerowa wystawa IPN w Gdańsku

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku zaprasza do obejrzenia wystawy biograficznej „Stefan Wyszyński". Plenerowa ekspozycja stanęła przed siedzibą oddziału przy ulicy Grunwaldzkiej. Dyrektor gdańskiego IPN Mirosław Golon zapowiada jej poszerzenie o elementy opowiadające o niedzielnej beatyfikacji prymasa.

Przed siedzibą Oddziału IPN w Gdańsku (al. Grunwaldzka 216) oraz przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu (pl. Teatralny 2) można obejrzeć najnowszą wystawę biograficzną IPN „Stefan Wyszyński”. Jej uroczyste otwarcie w obydwu miastach nastąpiło w poniedziałek 13 września.

WYSTAWA

W Gdańsku uroczyście otworzył wystawę prof. Mirosław Golon, dyrektor gdańskiego oddziału IPN. W wywiadzie udzielonym mediom przedstawiciel IPN mówił o ważnej roli prymasa w najnowszej historii Polski i podkreślił, jak ważny etap w kształtowaniu się osobowości kardynała nastąpił w ciągu jego lat młodzieńczych. Zapowiedział również dalsze prace nad wystawą i poszerzenie jej o nowe panele.

241855349 564778924846100 4489782233776033056 n(fot. Radio Gdańsk/Piotr Puchalski)


Wystawa w Gdańsku dostępna będzie przez najbliższe dwa tygodnie.

BEATYFIKACJA

Uroczystości beatyfikacyjne kardynała Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej z udziałem najwyższych władz państwowych odbyła się wczoraj w Świątyni Opaczności Bożej w Warszawie. List Apostolski w imieniu papieża Franciszka odczytał kard. Marcello Semeraro. Piszemy o tym >>> TUTAJ.

 

Stefan Wyszyński był inicjatorem listu do rządu, który przeszedł do historii pod nazwą Non possumus, wyrażającego stanowczy sprzeciw Episkopatu Polski wobec postępowania władz komunistycznych. Reakcją było aresztowanie prymasa 25 września 1953 r. i przetrzymywanie do jesieni 1956 r. Napisał wtedy słynny tekst Jasnogórskich Ślubów Narodu, złożonych 26 sierpnia 1956 r. na Jasnej Górze przy udziale miliona wiernych. Przez 9 lat prowadził duchową Wielką Nowennę, przygotowującą do obchodów Millenium Chrztu Polski w 1966 r. Wielotysięczne uroczystości religijne odbywały się w całym kraju, a ich kulminacja od 2 do 4 maja 1966 r. na Jasnej Górze w Częstochowie zgromadziła blisko 2 miliony Polaków. W żadnym innym państwie bloku sowieckiego nie doszło do manifestacji religijnych na taką skalę, związanych również z dążeniami niepodległościowymi. Rok wcześniej, w 1965 r. kardynał Wyszyński był jednym z inicjatorów listu biskupów polskich do biskupów niemieckich, ostro potępianego w oficjalnej propagandzie PRL. W latach 1980–1981, mimo pogarszającego się stanu zdrowia, starał się pełnić rolę pośrednika w negocjacjach pomiędzy władzami komunistycznymi a „Solidarnością".

oprac. Puch