Wiadomości

poniedziałek,

13 września 2021

18:05

Blokada środków europejskich, wartości kardynała Wyszyńskiego oraz rejs po Żuławach [WTOREK W RADIU GDAŃSK]

"Gościem Dnia Radia Gdańsk" będzie prof. Witold Modzelewski, prawnik, prezes Instytutu Studiów Podatkowych. Po godzinie 8:30 Piotr Kubiak zapyta go o to, ile miliardów euro do budżetu Unii Europejskiej wpłaca Polska i komu zależy, by cześć unijnych funduszy do naszego kraju nie trafiła? Zastanowimy się również nad tym, kto najbardziej zyska na Polskim Ładzie.

Byli wzorem służby konkretnemu, potrzebującemu człowiekowi. Czy taka postawa, jaką świadczyli swoim życiem kardynał Stefan Wyszyński i Matka Elżbieta Czacka, przepełniona upokorzeniem i cierpieniem, znajduje zwolenników do naśladowania we współczesnych czasach? Nad tym parę minut po 9:00 zastanowi się Andrzej Urbański ze swoimi gośćmi - prof. Krzysztofem Kornackim, historykiem i filmoznawcą z Katedry Kultury i Sztuki Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego oraz Lechem Makowieckim, kompozytorem, scenarzystą i felietonistą. W "Komentarzach Radia Gdańsk" spróbujemy zmierzyć się też z pytaniem, czy postulaty przedstawione przez medyków są nierealne, a cała akcja protestacyjna to próba nacisku politycznego.
Kto przyjeżdża do Polski pracować i jak pandemia wpłynęła na rynek zatrudnienia osób z zagranicy w naszym kraju? O tym Iwona Wysocka porozmawia ze Zbigniewem Jareckim, prezesem Kaszubskiego Związku Pracodawców oraz Markiem Lewandowskim, rzecznikiem Solidarności w audycji "Ludzie i Pieniądze" po 9:30. Zamiast do marketu w weekend na rynek. Podyskutujemy też o tym pomyśle, gdyż trwają pracę nad ustawą, która umożliwi rolnikom sprzedaż na targu własnych płodów rolnych. Inaczej sytuacja ma się w sieci Biedronka, gdzie związkowcy protestują przeciwko otwarciu sklepów w niedzielę. Ruszymy również w kosmos, gdyż stamtąd pochodzi internet od Elona Muska. W Polsce trzeba jednak za niego zapłacić równie kosmiczne pieniądze, czyli 500 złotych miesięcznie. Kto skorzysta więc z tej usługi? Odpowiedź na naszej antenie.

Przypominamy, że załoga Radia Gdańsk płynie houseboatem po żeglugowych szlakach Żuław. Po drodze mijamy ważne dla naszego regionu obiekty hydrotechniczne, które służą gospodarce wodnej. Podczas rejsu zatrzymamy się m.in. przy obiektach hydrotechnicznych (najczęściej można spotkać je na rzekach) - Biała Góra, Stopień Wodny Rakowiec, Stacja Pomp w Osłonce i Chłodniewie. Codziennie, do 17 września, płynąć będzie z nami dwóch przedstawicieli Wód Polskich. We wtorek skupimy się na znaczeniu obiektów hydrotechnicznych w utrzymaniu bezpieczeństwa Żuław, a także m.in. flocie lodołamaczy i roli węzła wodnego Przegalina. Zapraszamy do słuchania relacji o 10:15, 12:15 i 15:15. Również program "Nie Tylko Metropolia" po 14:00 będzie nadawany z naszego jachtowego studia plenerowego. Z pętli połączy się ze słuchaczami Włodzimierz Raszkiewicz.

Punktualnie o 14:30 wiadomości regionalne. Tym razem sprawdzimy, co dzieje się na Kociewiu.

Elektryczne hulajnogi po zmianie prawa. Na ile użytkownicy stosują się do nowych przepisów? Czy można namierzyć użytkownika, który łamie prawo jadąc ulicą, po której jeździć nie powinien? Czy dopuszczalne jest poruszanie się hulajnogą elektryczną po lasach? Odpowiedzi na te pytania poszukamy po 22:30 w programie "Jaka Zmiana", na który zaprasza Iwona Wysocka. 


pb

_