Wiadomości
(Fot. GOZ)

poniedziałek,

13 września 2021

14:00

Podwójna radość w gdańskim ZOO. Na świat przyszły pisklęta flaminga i kariamy czerwononogiej

Po raz pierwszy w historii ogrodu zoologicznego w Gdańsku wykluły się pisklęta flaminga oraz kariamy czerwononogiej - poinformowała w poniedziałek Malwina Spandowska z ZOO Gdańsk.

Czerwonak różowy, zwany potocznie flamingiem, w naturze zamieszkuje ujścia rzek, zasolone laguny i mokradła Afryki oraz południowej Europy i południowo-zachodniej Azji. Ptaki te żyją w stadach, największe kolonie mogą liczyć nawet 40 tysięcy osobników. Ich zakrzywione dzioby przystosowane są do odfiltrowywania z mułu pożywienia: skorupiaków, owadów i glonów. Pióra flamingów zawdzięczają swoją piękną różowo-czerwoną barwę zawartym w pokarmie związkom karotenoidowym.

- Najmłodszy członek gdańskiego stada flamingów wykluł się 31 sierpnia. Pierwsze dni spędził w gnieździe, które u czerwonaków ma charakterystyczny kształt kopczyka. Po sześciu dniach opuścił gniazdo i rozpoczął naukę pływania pod bacznym okiem rodziców - wyjaśniła Malwina Spandowska.

Flamingi składają jaja, które naprzemiennie wysiadują samiec i samica.

WYKLUŁA SIĘ TEŻ MAŁA KARIAMA

Kariama czerwononoga zamieszkuje trawiaste obszary Ameryki Południowej. Potrafi latać, ale woli chodzić na swoich długich nogach, doskonale również biega. Jej pokarmem najczęściej stają się owady, żaby, drobne gryzonie, a nawet węże. Dietę uzupełnia pokarmem roślinnym, takim jak nasiona i owoce.

- Pisklę kariamy pojawiło się na świecie 29 sierpnia i po kilku dniach opuściło gniazdo, obecnie można obserwować, jak pod opieką rodziców zwiedza wybieg zewnętrzny - podała Malwina Spandowska.

Kariamy składają jaja, które - podobnie jak u flamingów - wysiadywane są zarówno przez samicę, jak i przez samca.

U kariamy uwagę przykuwa czerwony dziób, a u jego nasady piękny, ułożony z piór wachlarz oraz długie rzęsy, wyróżniające się na tle niebiesko ubarwionej okolicy oczu. Ptaki komunikują się za pomocą dźwięków przypominających gulgot lub histeryczny śmiech, które można usłyszeć o poranku lub wieczorem.

PAP/MarWer