Wiadomości
Pomysłodawczyni akcji - Anna Jaklewicz (fot. Facebook/Książka za worek śmieci)

środa,

15 września 2021

07:05

Zbierz worek śmieci, a otrzymasz książkę. Nietypowa akcja sprzątania świata po raz drugi w Gdańsku

W sobotę 18 września w 16 wojewódzkich miastach Polski, w tym również w Gdańsku, odbędzie się ogólnopolska akcja "Książka za worek śmieci". Uczestnicy wspólnie posprzątają lasy, parki miejskie i brzegi rzek, a w ramach podziękowania otrzymają książki.

Społeczną akcję sprzątania świata "Książka za worek śmieci" zainicjowała w 2019 roku Anna Jaklewicz, podróżniczka i edukatorka.

- Pomysł na akcję zachęcającą do dbania o środowisko i czytania książek narodził się w Gryfinie - opowiada Anna Jaklewicz. - Podczas tej pierwszej akcji zebraliśmy niemal dwie tony śmieci! Postanowiłam więc działać dalej. Ruszyłam w Polskę, żeby promować ekologiczny styl życia - dodaje.

SPRZĄTANIE KOZACZEJ GÓRY W GDAŃSKU

W Gdańsku inicjatywa odbędzie się po raz drugi. W sobotę 18 września uczestnicy będą sprzątali tereny zielone w okolicach Kozaczej Góry. Na tych, którzy jako pierwsi wypełnią formularz rejestracyjny (dostępny >>>TUTAJ) i wezmą udział we wspólnym sprzątaniu, czeka w Gdańsku 50 książek. W całej Polsce rozdanych zostanie łącznie 1000 książek.

Akcja rozpocznie się o godz. 10:00 na polanie graniczącej z lasem przy ulicy 11 listopada. Ze względu na pandemię zaleca się wzięcie ze sobą maseczki zakrywającej usta i nos.

JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ?

- W miejscu zbiórki na uczestników wydarzenia będą czekać koordynatorzy. Oprócz symbolicznych książek, wręczą każdemu rękawice oraz worki niezbędne do sprzątania w terenie - wyjaśnia Anna Jaklewicz.

W sprzątaniu mogą wziąć udział osoby dorosłe. Dzieci i młodzież powinni znajdować się pod opieką rodziców lub opiekunów prawnych. Przeznaczono dla nich dodatkową pulę książek. Na dzień przed wydarzeniem warto sprawdzić pogodę i odpowiednio się ubrać. Organizatorzy doradzają, by założyć pełne, wysokie buty, długie spodnie i nakrycie głowy. Przydadzą się również plecak, woda i przekąski.

 

ua