Wiadomości
(Fot. Pixabay)

poniedziałek,

13 września 2021

07:15

Sopoccy seniorzy i inni potrzebujący mogą zamówić wypożyczenie książek z dowozem do domu. Ruszyła "Biblioteka na kółkach"

W Sopocie rozpoczęła się akcja "Biblioteka na kółkach". To projekt, który powstał z myślą o osobach starszych i niepełnosprawnych, które nie mogą osobiście przyjść, by wypożyczyć sobie książki. Dzięki tej nowej inicjatywie Biblioteka Sopocka dostarcza im zamówione lektury do domów.

Z usługi skorzystać mogą osoby posiadające Metropolitarną Kartę do Kultury, które nie są w stanie wypożyczać książek w placówkach sopockiej biblioteki z powodu swojego stanu zdrowia, niepełnosprawności, wieku (65+) lub ze względu na opiekę nad osobą ciężko chorą w domu.

- Książki są dwa razy w miesiącu dowożone bezpośrednio do mieszkania. Dodatkowo, szczególnie osoby starsze, mogą otrzymać także czytniki książek elektronicznych. Będą osoby, które wyjaśnią i nauczą, jak z tego korzystać - mówi wiceprezydent Sopotu Magdalena Czarzyńska-Jachim.

LEPSZY DOSTĘP DO ZBIORÓW

Dzięki akcji "Biblioteka na kółkach" osoby starsze, niesamodzielne, chore lub niepełnosprawne, a także ich opiekunowie będą mieć lepszy dostęp do zbiorów biblioteki. Jak przekonuje sopocki magistrat, ma to pomóc w zmniejszeniu wykluczenia społecznego i dotarciu do osób osamotnionych. Podczas wizyty w domu czytelnika pracownik biblioteki będzie mógł też wychwycić przypadki, gdy dana osoba potrzebuje wsparcia ze strony instytucji pomocowych.

 

 

 

ua