Wiadomości
Sanktuarium św. Wojciecha z XIV w., sanktuarium obejmuje kościół parafialny, kaplicę na wzgórzu oraz Drogę Męki Pańskiej (Fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher)

sobota,

11 września 2021

17:04

Pomorskie ślady Prymasa Tysiąclecia, kardynała Stefana Wyszyńskiego [ZDJĘCIA]

W niedzielę 12 września nastąpi w Warszawie uroczyste wyniesienie na ołtarze Prymasa Tysiąclecia, kard. Stefana Wyszyńskiego. Od tej chwili kard. Wyszyński będzie nosił miano błogosławionego Kościoła katolickiego. W swoim życiu prymas kilkakrotnie odwiedził Gdańsk i Pomorze.

Pierwsza wizyta - od 8 do 10 czerwca 1952 r. - miała związek z wyświęceniem czterech diakonów w Gdańskim Seminarium Duchownym oraz udzieleniem sakramentu bierzmowania w kilku parafiach pozbawionej biskupa diecezji – bp Karol Maria Splett, biskup gdański przebywał wówczas w więzieniu. Według przekazów świadków i akt parafialnych, w samej tylko parafii św. Mikołaja kardynał bierzmował blisko 2600 osób.

Kolejna wizyta na Wybrzeżu miała miejsce w dniach 18 - 20 kwietnia 1953 r. Prymas odwiedził wówczas trzy gdyńskie parafie,a 20 kwietnia udał się do Wejherowa. Kilka miesięcy później, tj. 25 września 1953 roku, prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński został bezprawnie pozbawiony wolności.

 

2021 09 09-008(Fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher)


Jeszcze przed osadzeniem kapłana w Stoczku, udało mu się przekazać Gdańskowi niezwykle cenny podarunek. Trafił do kaplicy św. Wojciecha na wzgórzu przy parafii, gdzie od wieków pielgrzymowano, uznając dawniej jej lokalizację z rzekomym, opartym na legendach i niemającym pokrycia w wydarzeniach historycznych, przechowywaniem ciała świętego, wykupionego z rąk Prusów przez Bolesława Chrobrego i przewożonego tędy do Gniezna. Był to relikwiarz w kształcie małej monstrancji z relikwiami św. Wojciecha, pierwszego polskiego świętego, sprowadzonymi w 1953 r. za pośrednictwem prymasa Stefana Wyszyńskiego z klasztoru warszawskich wizytek. Co ciekawe, relikwie te były wcześniej w posiadaniu królowej Ludwiki Marii, małżonki królów Władysława IV i Jana Kazimierza.

Już po uwolnieniu kard. Wyszyński odwiedził 4 stycznia 1958 r. gdańską Oliwę i poświęcił tam budynki Gdańskiego Seminarium Duchownego.

W czerwcu 1957 r. prymas zainicjował wielką ideę rechrystianizacji narodu. Jednym z podjętych działań była wędrówka po wszystkich diecezjach i parafiach kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Przekazanie przez diecezję warmińską diecezji gdańskiej obrazu Matki Bożej Częstochowskiej było powodem kolejnej wizyty prymasa na Wybrzeżu. Miała ona miejsce 18 sierpnia 1960 r. w Malborku.

 

2021 09 09-010(Fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher)


25 maja 1966 r. rozpoczęło się ponowne nawiedzenie diecezji gdańskiej przez wędrujący obraz Matki Bożej Jasnogórskiej, który 28 maja przybył do archikatedry w Oliwie. Przejazd obrazu i jego powitanie zbiegło się z przybyciem na obchody Milenium do Gdańska Prymasa Tysiąclecia. W gdańskich uroczystościach brał udział też abp Karol Wojtyła, późniejszy św. Jan Paweł II. W kolejnych latach prymas Wyszyński jeszcze kilkakrotnie odwiedził Pomorze.

Piotr PiotrowskiZobacz Galerię