Wiadomości
- Osiedli jest bardzo dużo, a wyjazd wciąż jest tylko jeden - skarżą się mieszkańcy (Fot. Radio Gdańsk/Grzegorz Armatowski)

czwartek,

09 września 2021

17:10

Na południu Gdańska rosną kolejne osiedla, lecz nowych dróg nie widać. Mieszkańcy: sytuacja komunikacyjna jest dramatyczna [SOS REPORTERZY]

Czy południe Gdańska to republika deweloperów? Patrząc na tempo budowy nowych osiedli można stwierdzić, że właśnie tak jest. Bloki powstają jak grzyby po deszczu, ale drogi nie zmieniają się od lat.

Na wąskich ulicach Niepołomickiej, Starogardzkiej, Wielkopolskiej i Świętokrzyskiej tworzą się gigantyczne korki. Do tego dochodzi niebezpieczne skrzyżowanie Czerskiej, Starogardzkiej i Niepołomickiej. Mieszkańcy mówią, że będzie jeszcze gorzej, bo miasto zapowiedziało niedawno budowę nowej szkoły przy ulicy Srebrnej.

- My mieszkamy tam od 20 lat. Sytuacja w ogóle się nie zmienia. Gdy się wprowadzaliśmy, to dopiero powstawały pierwsze domy, więc nie było zbyt wielu mieszkańców. Obecnie osiedli jest bardzo dużo, a wyjazd wciąż jest tylko jeden. To malutka uliczna Przebiśniegowa biegnąca metr od okien domów. Codziennie kilka tysięcy ludzi stamtąd wyjeżdża, bo nie ma innej drogi. W pewnym momencie była taka możliwość, bo przedłużono ulicę Hokejową, ale później pojawił się tam szlaban - skarży się mieszkanka.

GDZIE SĄ PLANIŚCI?

- To przykład tego, że Gdańsk jest miastem deweloperów. Wydawane są zgody na budowanie nowych osiedli, a nikt nie myśli o komforcie mieszkańców. Dla nas jest to po prostu niewyobrażalne, że jacyś planiści nie wiedzą, że ludzie nie mogą po prostu z tych osiedli wyjechać. Sprzedawane są tereny na zamieszkanie wraz z drogą, a to powoduje, że właściciele mogą zamknąć to szlabanem - dodaje.

- Miała być ulica Nowa Świętokrzyska. Od wielu lat ta inwestycja spada na bliżej nieokreśloną odległość. Wydaje mi się, że to rozładowałoby sytuację w diametralny sposób. Rano jest źle, ale dużo gorszy jest powrót do domu. Bywa, że jedziemy nawet godzinę, a to jest przecież 8 kilometrów. W niedzielę po południu ta sama trasa zajmuje 12 minut - zauważa jeden z mieszkańców.

MIAŁO BYĆ RONDO, LECZ GO NIE MA

Skrzyżowanie ulicy Czerskiej, Niepołomickiej i Starogardzkiej to niebezpieczne miejsce.

- Zdecydowanie, szczególnie teraz. Od lat powstaje tam coraz więcej osiedli. Rondo miało stać od jakiegoś czasu, ale jego budowa się opóźnia i nie wiadomo kiedy powstanie. Żeby wyjechać, to trzeba czasami stać nawet po kilka minut. Wielu klientów dodatkowo zjeżdża do dyskontu spożywczego. Problem jest tutaj już właściwie cały czas. Rozwiązaniem byłoby stworzenie tymczasowego ronda, takiego, jakie powstało na Jabłoniowej. Można też postawić znak spowalniający. Jeżeli samochody jeździłyby wolniej, to byłaby większa szansa na włączenie się - proponuje kolejny z mieszkańców.

- Wiadomo, jaka jest polityka Gdańska. Dobrze, że powstaje więcej bloków, bo miasto zyskuje mieszkańców, ale nie buduje się przy tym dróg. Paradoksem w tej okolicy jest to, że od Starogardzkiej w Czerską mamy nowy asfalt, od momentu, kiedy powstał dyskont. Kawałek dalej mamy płyty i ponownie asfalt z przystankiem autobusowym, który zdąży zardzewieć, zanim cokolwiek do niego dojedzie. Tak miasto załatwia sprawy z deweloperami. Do tego dochodzi problem z parkowaniem. Osiedla już w momencie oddania do użytku mają niewystarczającą liczbę miejsc. Na tę chwile ludzie parkują pod dyskontem, ale to też pewnie się skończy - prognozuje.

ODPOWIEDŹ MIASTA

O komentarz w tej sprawie Radio Gdańsk zwróciło się do referatu prasowego Urzędu Miasta Gdańska. Mail z pytaniami wysłaliśmy w środę przed godziną 8:00. Odpowiedź na pytanie, czy miasto zamierza rozbudować układ drogowy w tej części Gdańska, uzyskaliśmy po tygodniu od emisji programu. Jak informuje Izabela Kozicka-Prus:
"Miasto posiada gotową dokumentację ul. Nowej Świętokrzyskiej wraz z fragmentem ul. Nowej Niepołomickiej. Realizacja tego zakresu uzależniona jest od decyzji w zakresie przebiegu planowanej linii PKM Południe. Ostateczny wybór wariantu przewidziany jest na przełom 2021/2022. Jednocześnie dla tego obszaru miasto zawarło i zawiera szereg umów partycypacyjnych (tzw. 16-tkowych) na podstawie, których sami inwestorzy realizują niezbędne prace drogowe: przebudowują lub budują ulice, chodniki, oświetlenie. I niezależnie od realizacji ul. Nowej Świętokrzyskiej, w celu poprawy obsługi komunikacyjnej wskazanego rejonu, planowana jest realizacja, w ramach tzw. umowy partycypacyjnej, ronda na skrzyżowaniu ulic Starogardzka – Niepołomicka – Czerska wraz z rozbudową fragmentu ul. Starogardzkiej od granic Miasta Gdańska do projektowanego ronda.

Miasto w zakresie transportu publicznego w ramach budowy linii tramwajowych dla górnego tarasu wykonało lub jest w trakcie realizacji poniższych inwestycji:
1. Nowa Bulońska Północna (Al. Pawła Adamowicza)
2. Nowa Warszawska (połącznie Havla – Adamowicza)
3. Pierwszy fragment Nowa Bulońska Południowa (Lawendowe Wzgórze)

W zakresie komunikacji autobusowej są wykonane lub w trakcie realizacji:
1. budowa łącznika Piotrkowska do Lawendowego Wzgórza (faza przedrealizacyjna)
2. ul. Piotrkowska (w trakcie realizacji w ramach GPKM IV)
3. Al. Adamowicza (wykonana)

Planujemy również w zakresie układu drogowego i tramwajowego następujące realizacje:

1.Łącznik Hokejowa - Łucznicza (faza przedrealizacyjna)
2.Nowa Jabłoniowa (projektowana)
3.Węzeł Szadółki (projektowany inwestycja wspólna GDDKiA oraz Gminy Gdańsk i Kolbudy)
4.Trasa Gdańsk Południe - Wrzeszcz (projektowanie)

Łącznie są to inwestycje na ok. 0,8-1,0 mld złotych. Dodatkowo chcielibyśmy wybudować nową Zajezdnie tramwajowo-autobusową na Ujeścisku dla poprawy organizacji ruchu transportu publicznego i obniżenie kosztów eksploatacji taboru.

Miasto jest właśnie w trakcie przygotowania postępowania przetargowego na budowę ronda, na skrzyżowaniu ulic Starogardzka – Niepołomicka – Czerska wraz z rozbudową fragmentu ul. Starogardzkiej od granic Miasta Gdańska do projektowanego ronda. Wejście wykonawcy robót zaplanowane jest na IV kwartał 2021 r., natomiast zakończenie budowy przewidziane zostało na IV kwartał 2022 r."

Posłuchaj materiału dziennikarza Radia Gdańsk:

 

Grzegorz Armatowski/pb

 

Czekamy na Państwa propozycje tematów do audycji. Czym jeszcze powinniśmy się zająć? Nasz mail to: sosreporterzy@radiogdansk.pl.