Wiadomości
(fot. Gdynia.pl/bsmt Łukasz Lewandowski)

środa,

08 września 2021

07:05

To było dla nich pierwsze strzelanie takimi pociskami. Marynarze z gdyńskiej jednostki odbywali ćwiczenia w Szwecji

Załogi okrętów ORP "Orkan" i ORP "Piorun" uczestniczyły w szkoleniu na morskim poligonie rakietowym w Szwecji w pobliżu Härnösand. Marynarze ćwiczyli strzelanie pociskami RBS 15 Mk3.

Polscy marynarze przygotowywali się do tego szkolenia przez cały rok. Ćwiczenia miały nie tylko zgrać działania załóg obu okrętów, ale również sprawdzić zdolność rażenia pocisków RBS 15 Mk3. Było to dla nich pierwsze takie strzelanie w historii.

W ZABEZPIECZENIU ĆWICZEŃ WZIĘŁY UDZIAŁ TRZY JEDNOSTKI

Ponieważ szkolenie było wielką operacją logistyczną, działania bojowe musiały zostać zabezpieczone. Odpowiedzialność za to zadanie spoczęła na kolejnych jednostkach: fregacie rakietowej ORP "Gen. K. Pułaski", okręcie ratowniczym ORP "Lech" i zbiornikowcu ORP "Bałtyk".

– Strzelania rakietowe na szwedzkim poligonie to najważniejsze przedsięwzięcie szkoleniowe 3. Flotylli Okrętów w 2021 roku. Gratuluję załogom, ponieważ to wasze wyszkolenie i przygotowanie, które niejednokrotnie decyduje o sile okrętu, przyczyniło się do pełnego sukcesu przedsięwzięcia – powiedział po zakończeniu ćwiczeń kontradmirał Mirosław Jurkowlaniec, dowódca 3. Flotylli Okrętów.

oprac. MarWer