Wiadomości
Srebrna moneta kolekcjonerska wyemitowana została w nakładzie do 10 tysięcy egzemplarzy (Fot. Radio Gdańsk/Marta Włodarczyk)

czwartek,

02 września 2021

06:30

Narodowy Bank Polski wyemitował monetę upamiętniającą obrońców Poczty Polskiej. Po raz pierwszy w historii towarzyszy jej znaczek

1 września Narodowy Bank Polski wyemitował kolekcjonerską monetę upamiętniającą obronę Poczty Polskiej przed atakiem niemieckim. Jej nominał wynosi 20 złotych. Tego samego dnia do obiegu został wprowadzony także znaczek pocztowy, którego wygląd wzorowany jest na rewersie monety.

Przedstawia on trzech obrońców Poczty Polskiej - Jana Michonia, Alfonsa Flisykowskiego i Konrada Guderskiego. Ich wizerunki umiejscowione są na tle historycznego obiektu. Z kolei awers monety przedstawia m.in. wejście główne do Poczty Polskiej oraz godło Polski.

Moneta upamiętniająca obronę Poczty Polskiej jest pierwszą, na podstawie której utworzono znaczek pocztowy.

- Pierwszy raz w historii, razem z Narodowym Bankiem Polskim przedstawiamy na monetach trzech bohaterów, gdzie na monecie i znaczku pokazujemy to samo. Nie było jeszcze takiej sytuacji, byśmy prezentowali te same elementy - mówi Wiesław Włodek wiceprezes Poczty Polskiej.

PIERWSZY RAZ W HISTORII

- Dziś honorujemy osoby, które oddały życie zarówno 1 września, jak i później w następnych tygodniach, kiedy to na skutek morderstwa sądowego jeńcy wojenni zostali rozstrzelani przez agresora. Obowiązkiem instytucji i indywidualnych obywateli jest pamiętanie o tych osobach oraz oddanie im wszelkiej czci honoru i pamięci - mówi Paweł Szałamacha, członek zarządu Narodowego Banku Polskiego.

Jak podkreśla Wiktor Kamiński, dyrektor oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego w Gdańsku, już wcześniej zdarzało się, że Poczta Polska i Narodowy Bank Polski emitowały znaczki i monety o podobnej tematyce i czasie. Nigdy jednak nie było to działanie świadomie skoordynowane w oparciu o jeden projekt graficzny z wykorzystaniem tych samych postaci.

SŁOWA WDZIĘCZNOŚCI

- Jestem niezwykle rad, że wybraliście naszą instytucję dedykowaną do realizowania polityki pamięci jako miejsce na premierę znaczka poświęconego pocztowcom i historycznej monety. Zapraszamy w nasze progi, one są dla tego typu przedsięwzięć najbardziej naturalną przestrzenią - powiedział dyrektor Muzeum II Wojny światowej dr hab. Grzegorz Berendt.

 

moneta ppolska 010921 net

(Fot. Radio Gdańsk/Marta Włodarczyk)

 

SYMBOL PAMIĘCI


Jak zaznacza przewodnicząca Koła Rodzin Byłych Pracowników Poczty Polskiej w Gdańsku Henryka Flisykowska, dzień 1 września jest dla rodzin polskich pocztowców dniem szczególnym, zmieniającym ich życie. Moneta i znaczek uważane są za trwałą oznakę pamięci, która ma przejść na inne pokolenia.

- Nasi ojcowie bronili swojej eksterytorialnej placówki, swej małej ojczyzny, a my, po opuszczeniu Gdańska tułaliśmy się przez 6 lat okupacji. Gdy wróciliśmy, to w większości nie mieliśmy domów i musieliśmy na nowo szukać miejsc do życia i stabilizacji. Czcimy pamięć naszych ojców, którzy w większości zapłacili za swe bohaterstwo najwyższą cenę - dodaje Henryka Flisykowska.

Srebrna moneta kolekcjonerska wyemitowana została w nakładzie do 10 tysięcy egzemplarzy.

 

Marta Włodarczyk/pb