Wiadomości
(graf. Muzeum II Wojny Światowej)

poniedziałek,

30 sierpnia 2021

17:10

Po angielsku o słynnych bitwach w historii świata. Zapraszamy na cykl audycji, realizowany z Muzeum II Wojny Światowej

Słynne bitwy, które odegrały ważną rolę w historii naszej cywilizacji. To temat cyklu audycji w języku angielskim, które przygotowaliśmy wspólnie z Muzeum II Wojny Światowej. Premiera pierwszej audycji miała miejsce 1 września. Kolejne w piątki w mediach społecznościowych muzeum i środy na antenie Radia Gdańsk.


Jak mówi pełniący obowiązki dyrektora Muzeum II Wojny Światowej prof. Grzegorz Berendt, tematem pierwszej audycji jest obrona Westerplatte w 1939 roku.

 

Posłuchaj wprowadzenia do piątej audycji:

 

 

oraz piątego materiału z cyklu na temat Narvik:

 

 

Posłuchaj wprowadzenia do czwartej audycji:

 

 

 

Posłuchaj wprowadzenia do trzeciej audycji:

 

 

oraz trzeciego materiału z cyklu na temat Krymu:

 

 

Posłuchaj wprowadzenia do drugiej audycji:

 

 

oraz drugiego materiału z cyklu na temat Verdun:

 


Posłuchaj wprowadzenia do pierwszej audycji:


oraz pierwszego materiału z cyklu na temat Westerplatte:


W kolejnych audycjach przedstawione zostały m.in. bitwa o Narwik czy Wojna Krymska. - Nie tylko mówimy o przyczynach konfliktu, przebiegu bitwy, ale także pokazujemy jej znaczenie i przesłanie - dodaje rzecznik muzeum Hanna Mik-Samól.

KILKANAŚCIE OSÓB ZAANGAŻOWZNYCH W PRACĘ NAD KAŻDĄ AUDYCJĄ

Inspiracją do powstania cyklu było Światowe Forum Muzeów Pól Bitewnych, które organizuje Muzeum II Wojny Światowej (więcej na ten temat na stronie https://wbmf.online/). 

Za zarys scenariusza audycji poświęconej wybranej bitwie odpowiada współpracownik Radia Gdańsk Adam Gosiewski. Później ten scenariusz jest wspólnie rozbudowywany. Nad każdą audycją pracuje w sumie kilkanaście osób reprezentujących obu partnerów projektu.

USŁYSZYMY PRACOWNIKÓW MUZEÓW, EKSPERTÓW I LEKTORÓW ZWIĄZANYCH Z BBC

W audycjach głos zabierają pracownicy gdańskiego muzeum, przedstawiciele muzeów z zagranicy opiekujący się danym polem bitewnym oraz niezależni eksperci z różnych ośrodków naukowych na świecie. Cytowane są relacje świadków wydarzeń i jest pokazywane odbicie bitwy w sztuce. Dzięki Radiu Gdańsk został przetłumaczony na język angielski wiersz Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego "Pieśń o żołnierzach z Westerplatte".

- To kolejny przykład dobrej współpracy z Muzeum II Wojny Światowej - mówi prezes Radia Gdańsk Adam Chmielecki. Podkreśla, że zaangażowaliśmy znaczne siły w ten projekt. Współpracują z nami lektorzy w Londynie, którzy są związani z BBC. Muzykę do każdej audycji komponuje Tomasz Perz, twórca muzyki elektronicznej, filmowej i fantasy.

Audycji w języku angielskim w Radiu Gdańsk można słuchać w paśmie DAB+ w środy o 10:15. 


Marzena Bakowska/am