Wiadomości
(graf. Muzeum II Wojny Światowej)

poniedziałek,

30 sierpnia 2021

17:10

Opowiemy po angielsku o słynnych bitwach w historii świata. Zapraszamy na cykl audycji realizowany wspólnie z Muzeum II Wojny Światowej

Słynne bitwy, które odegrały ważną rolę w historii naszej cywilizacji. To temat cyklu audycji w języku angielskim, które przygotowały wspólnie Muzeum II Wojny Światowej i Radio Gdańsk. Premiera pierwszej audycji już w najbliższą środę, 1 września. Zostanie ona zaprezentowana w mediach społecznościowych muzeum i na antenie Radia Gdańsk.


Jak mówi pełniący obowiązki dyrektora Muzeum II Wojny Światowej prof. Grzegorz Berendt, tematem pierwszej audycji będzie obrona Westerplatte w 1939 roku.

 

 


W kolejnych audycjach zostaną przedstawione m.in. bitwa o Narwik, walki o Verdun czy Wojna Krymska. - Nie tylko mówimy o przyczynach konfliktu, przebiegu bitwy, ale także pokazujemy jej znaczenie i przesłanie - dodaje rzecznik muzeum Hanna Mik-Samól.

KILKANAŚCIE OSÓB ZAANGAŻOWZNYCH W PRACĘ NAD KAŻDĄ AUDYCJĄ

Inspiracją do powstania cyklu było Światowe Forum Muzeów Pól Bitewnych, które organizuje Muzeum II Wojny Światowej (więcej na ten temat na stronie https://wbmf.online/). 

Za zarys scenariusza audycji poświęconej wybranej bitwie odpowiada współpracownik Radia Gdańsk Adam Gosiewski. Później ten scenariusz jest wspólnie rozbudowywany. Nad każdą audycją pracuje w sumie kilkanaście osób reprezentujących obu partnerów projektu.

USŁYSZYMY PRACOWNIKÓW MUZEÓW, EKSPERTÓW I LEKTORÓW ZWIĄZANYCH Z BBC

W audycjach głos zabierają pracownicy gdańskiego muzeum, przedstawiciele muzeów z zagranicy opiekujący się danym polem bitewnym oraz niezależni eksperci z różnych ośrodków naukowych na świecie. Cytowane są relacje świadków wydarzeń i jest pokazywane odbicie bitwy w sztuce. Przykładem może być pierwsza audycja z cyklu, która zostanie zaprezentowana w 82. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Dzięki Radiu Gdańsk został przetłumaczony na język angielski wiersz Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego "Pieśń o żołnierzach z Westerplatte".

- To kolejny przykład dobrej współpracy z Muzeum II Wojny Światowej - mówi prezes Radia Gdańsk Adam Chmielecki. Podkreśla, że zaangażowaliśmy znaczne siły w ten projekt. Współpracują z nami lektorzy w Londynie, którzy są związani z BBC. Muzykę do każdej audycji komponuje Tomasz Perz, twórca muzyki elektronicznej, filmowej i fantasy.

Pierwsza audycja w języku angielskim z cyklu o słynnych bitwach w dziejach ludzkości będzie miała premierę 1 września. W Radiu Gdańsk będzie można jej wsłuchać o 10:15 w paśmie DAB+. Kolejne audycje będą prezentowane w środy o 10:15. 


Marzena Bakowska/am