Wiadomości
(Fot. Agencja KFP/Maciej Kosycarz)

wtorek,

24 sierpnia 2021

16:04

Kot, ale już nie rudy. Legendarny gdański lokal ma wznowić działalność w przyszłym roku

Był Rudy Kot a będzie KOT. Kamienica przy ulicy Garncarskiej 18/20 w Gdańsku ma nowego zarządcę, a miejsce gdzie znajdował się kultowy lokal – nową nazwę. Operatorem została firma Odessa z Sopotu.

Międzynarodowe Targi Gdańskie poszukiwały nowego operatora kamienicy od kwietnia. Wpłynęły trzy oferty, ale jedna z powodów formalnych została odrzucona. Konkurs składał się z dwóch etapów. W pierwszym sprawdzane były dokumenty, a potem dwie firmy przedstawiały swoje propozycje na zagospodarowanie i prowadzenie kamienicy. Komisja najwyżej oceniła ofertę firmy Odessa Ewy i Arkadiusza Hronowskich, którzy od lat prowadzą między innymi sopocki SPATIF i działający na terenach postoczniowych klub koncertowy B90.


Klub KOT według założeń ma być miejscem łączącym aktywności kulturalne, rozrywkowe i biznesowe. W kamienicy powstanie pięć stref o różnym przeznaczeniu. Będzie klub, kawiarnia, bar bistro, niewielka sceny koncertowa, czy kino studyjne. Planowany jest też cykl koncertów pod nazwą OFFSET.

PRZYGOTOWYWANA JEST DOKUMENTACJA

Nowy operator będzie zarządzał kamienicą przez 15 lat. Zanim jednak zajmie się aranżacją i wystrojem wnętrz, Międzynarodowe Targi Gdańskie przeprowadzą prace budowlane, by doprowadzić pomieszczenia kamienicy do stanu deweloperskiego. W tej chwili przygotowywana jest dokumentacja niezbędna do uzyskania pozwolenia na budowę. Rozpoczęcie działalności planowane jest na jesień 2022 roku.

W kamienicy przy ulicy Garncarskiej 18/20 w latach 1957-2007 działał klub muzyczno-rozrywkowy Rudy Kot. Była kawiarnia, kameralne kino, prowadzono dyskusje literackie i artystyczne. Aktywne były grupy muzyczne. W 1959 roku pierwszy koncert w kraju dał zespół Rhythm and Blues. Grywały też tu Czerwone Gitary i Trzy Korony. Oprócz tego w lokalu debiutowała piosenkarka i aktorka Izabella Trojanowska, a także występowała formacja Totart.
 

Aleksandra Nietopiel/ua