Wiadomości
(Fot. Radio Gdańsk/Sebastian Kwiatkowski)

poniedziałek,

23 sierpnia 2021

13:41

Kociewski skansen w "żywym skansenie"? Realna szansa na atrakcję turystyczną w Kasparusie

W Kasparusie, w gminie Osiek na Pomorzu może powstać skansen kociewski. Starania o stworzenie muzeum zapowiedział poseł Prawa i Sprawiedliwości Kazimierz Smoliński. To, jak sam przyznaje, powrót do pomysłu sprzed lat.

- Ten temat zaczyna wracać, więc myślę, że jest realna szansa, by taki skansen powstał. Najpierw musimy zakończyć odbudowę kościoła, by nie były to projekty konkurencyjne. Będę rozmawiał z Lasami Państwowymi i księdzem biskupem, by jakaś instytucja powstała - zapowiada poseł.


WSPARCIE DLA POMYSŁU

- Jeszcze nie ma pomysłu na jakiej zasadzie, ale samorządowcy są za tym. Myślę, że znajdziemy też wsparcie rządowe, żeby rzeczywiście skansen kociewski powstał. Kasparus i Kociewie zasługują na to, by promować w szerszej skali, nie tylko lokalnie, wspaniałą historię regionu - mówi Kazimierz Smoliński.

Kazimierz Chyła, starosta starogardzki, potwierdza, że pomysł może liczyć na lokalne wsparcie. W akcję włączyć chce się też wójt Gminy Osiek. - To unikalna zabudowa w skali kraju. Skansen spowoduje, że więcej osób zostanie na miejscu. Da też większe możliwości tym ludziom. Widzę ogromny sens, by taka piękna zabudowa została zachowana - wyjaśnia starosta.


skansenznak

(Fot. Radio Gdańsk/Sebastian Kwiatkowski)


Skansen miałby częściowo znajdować się na przykościelnym placu. Pomysłodawcy jego utworzenia liczą na wsparcie Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Rozmowy w sprawie projektu dopiero się zaczynają.

Najstarsze zachowane we wsi budynki mają prawie 200 lat. Wśród nich jest plebania przy neogotyckim, drewniano-ceglanym i zabytkowym kościele świętego Józefa, który spłonął tuż przed Nowym Rokiem. Prace przy jego odbudowie właśnie się zaczynają. Środki zapewnia Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz samorządy. Już dziś niewielka wieś w Borach Tucholskich nazywana jest żywym skansenem.
 

Sebastian Kwiatkowski/ua