Wiadomości
(Fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher)

piątek,

20 sierpnia 2021

11:24

Miasto, na którego terenach dawniej żyli Goci. "Muzyczne Lato z Radiem Gdańsk" zawitało do Pruszcza Gdańskiego

Jak w każdy wakacyjny piątek Radio Gdańsk nadaje z "terenu". Tym razem błękitny namiot z naszym logo stoi w Pruszczu Gdańskim, a Magda Szpiner rozmawia z gośćmi związanymi z tym miastem i jego okolicami.

Pruszcz Gdański leży na styku Żuław Wiślanych i Pojezierza Kaszubskiego. Jego historia sięga VIII w p.n.e. - właśnie w tym okresie pojawili się na tych terenach pierwsi osadnicy. Bliskie położenie względem Morza Bałtyckiego było korzystnym czynnikiem rozwoju osady. W okresie Imperium Rzymskiego kwitło tu wytwórstwo, docierała tu też większość ekspedycji kupieckich przemierzających szlak bursztynowy.
 
Tyle o historii, teraz pora na współczesność. Do mobilnego studia zaprosiliśmy - jak zwykle - interesujących gości. Jako pierwszy odwiedził nas Piotr Pułkowski, dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańskim. - W tej chwili moją głowę zaprząta Faktoria Kultury. Zapraszamy wszystkich do amfiteatru na rewelacyjny koncert zespołu "Nocny kochanek". Jutro natomiast (w sobotę) wystawiona zostanie świeża, premierowa sztuka Teatru Wybrzeże "Awantura w Chioggi". Dzieje się naprawdę bardzo dużo - mówił.

 

Piotr Pułkowski opowiadał też o Faktorii Handlowej w Pruszczu Gdańskim. - To obiekt historyczny, rekonstruujący życie na tych terenach. Mało kto o nim wie, bo uczymy się historii Polski od czasu jej chrztu. Tymczasem dużo wcześniej na te tereny przypłynęli Goci, którzy potem powędrowali na Krym i "załatwili" Rzym. W okolicy Pruszcza była jedna z ich największych osad - mówił.
RJF 8515
(Fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher)
Piotr Pułkowski, dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańskim

Następnie gościliśmy Annę Krawycińską, zastępcę dyrektora Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej. - Na zakończenie wakacji zawsze organizujemy akcję "Lato", która w tym roku trwała tydzień. Dziś odbył się piknik czytelniczy z wieloma atrakcjami. Było głośno, wesoło i fantastycznie - mówiła.Biblioteka ma ofertę nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych, w tym dla seniorów. - Staramy się działać w taki sposób, aby seniorzy czuli się u nas bardzo dobrze i z przyjemnością przychodzili do naszej biblioteki. Dlatego od piętnastu lat działa u nas dyskusyjny klub książki dla dorosłych, ale również dla dzieci i młodzieży. Właśnie dla dorosłych staraliśmy się przygotować taka ofertę, żeby była dla nich atrakcyjna - podkreślała Anna Krawycińska.
RJF 8569
Fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher)
Anna Krawycińska, zastępca dyrektora Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pruszczu Gdańskim
 
Naszym kolejnym gościem był Daniel Saulski, aktor, wokalista, reżyser i organizator turnieju łuczniczego. Pan Daniel pracuje w Faktorii Handlowej, gdzie oprowadza gości po skansenie. - Jak wejdziemy do Faktorii, to za palisadą jest zupełnie inny świat. Jest tu spokój, odprężenie. Oczywiście jak organizujemy jakieś "głośniejsze" wydarzenie, to jest głośno. Tereny wokół Faktorii i na jej terenie były właściwie jednym wielkim ulem. Było tu bardzo dużo pszczół. Może to ma jakieś znaczenie? - zastanawiał się.
 


RJF 8593
 (Fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher)
Daniel Saulski, aktor, wokalista, reżyser i organizator turnieju łuczniczego


RJF 8583
(Fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher)
Daniel Saulski prezentuje działanie gotyckiego rogu

Zobacz Galerię