Wiadomości
(Fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher)

piątek,

13 sierpnia 2021

12:00

Malownicze jeziora, bogata historia i liczne atrakcje turystyczne. "Muzyczne Lato z Radiem Gdańsk" nadawało z Kościerzyny

W piątek nasz wóz satelitarny dotarł na rynek w Kościerzynie. Historia tego miasta, otoczonego wieloma malowniczymi jeziorami, sięga aż XIII wieku, więc z pewnością warto je lepiej poznać. W audycji przybliżyliśmy zarówno jego przeszłość, jak i teraźniejszość.

Nasze studio nadawało z kościerskiego rynku od 12:00 do 15:00. Odwiedziło je wielu niezwykłych gości, a wśród nich Michał Majewski, burmistrz Kościerzyny, Krzysztof Jażdżewski, dyrektor Muzeum Ziemi Kościerskiej oraz Agnieszka Lis - kierownik Lokalnej Organizacji Turystycznej.

Tradycyjnie też kontynuowaliśmy poszukiwanie Pomorskiego Przysmaku i sprawdziliśmy, jakie danie jest typowe dla powiatu kościerskiego.

 

IMG 3231

(Fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher)

 

Naszym pierwszym gościem był Michał Majewski, burmistrz miasta Kościerzyna. Opowiedział nam o tym, jak Kościerzyna radzi sobie w sezonie turystycznym.

- Myślę, że całkiem dobrze. Rzeczywiście Kościerzynę - jako jedno z centralnych miast na Kaszubach - turyści z Polski chcą teraz odwiedzać. Atrakcji też mamy sporo, mamy się czym pochwalić, to jest fajne. Staramy się promować. Mamy u nas lasy, pagórki, jeziora i bardzo blisko morze - mówił burmistrz Majewski.

 

Posłuchaj rozmowy:

 

 

RJF 7091

Burmistrz Kościerzyny Michał Majewski (Fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher)

 

 Burmistrz powiedział nam również, jakie rozrywki Kościerzyna proponuje dzieciom.

- Zakupiliśmy trzy kolejki: kolejkę spalinową, kolejkę przerobioną na elektryczną - to czarny parowóz, tak jak to wyglądało oryginalnie, natomiast teraz mamy też parowóz. Będzie to typowy mały parowóz lilipuci, którym będziemy mogli jeździć z dziećmi. Bardzo zapraszam, sam też czasami je przewożę. Będziemy normalnie napełniać go wodą, rozpalać palenisko i będzie tak jak typowy parowóz napędzany parą - wyjaśniał Michał Majewski.

 

Posłuchaj rozmowy:

 

 

RJF 7116
Burmistrz Kościerzyny Michał Majewski (Fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher)

 

Nasze studio odwiedził również Krzysztof Jażdżewski, dyrektor Muzeum Ziemi Kościerskiej. Przybliżył nam on, jak działa muzeum.

- Nie wszyscy wiedzą, że w Kościerzynie są aż trzy muzea. Jest to Muzeum Ziemi Kościerskiej i jego dwa oddziały, czyli Muzeum Akordeonu oraz Muzeum Kolejnictwa. Zdecydowanie najbardziej przyciąga kolejnictwo. Odnotowujemy wzrost zainteresowania naszą najważniejszą jednostką, a odwiedza nas łącznie corocznie ponad czterdzieści tysięcy osób. To wynik, jak na warunki pomorskie, naprawdę całkiem przyzwoity - mówił dyrektor.

 

Posłuchaj rozmowy:

 

RJF 7137
Krzysztof Jażdżewski, dyrektor Muzeum Ziemi Kościerskiej (Fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher)

 

Krzysztof Jażdżewski opowiedział nam też o tym, jak powstało Muzeum Akordeonu.

- To jedyna tego typu jednostka w Polsce i jedna z nielicznych na świecie. Jej założycielem jest Paweł Nowak, który wiele lat współpracował z Radiem Gdańsk. To wspaniały muzyk, wspaniały człowiek, ale przede wszystkim pasjonat akordeonu. Zebrał tych instrumentów bardzo dużo i przyszedł do nas, by zasięgnąć języka, czy nie bylibyśmy zainteresowani jego zbiorem. Od tego czasu te instrumenty cieszą oko zarówno muzyków, jak i osób po prostu wyczulonych na piękno - tłumaczył.

 

Posłuchaj rozmowy:

 

Jak co tydzień, poszukiwaliśmy również Pomorskiego Przysmaku. Tym razem spróbowaliśmy ruchanek, czyli dania typowego dla powiatu kościerskiego. To płaskie, owalne racuszki wpisane na listę produktów regionalnych. Można je robić z ciasta chlebowego lub drożdżowego. Więcej o nich dowiecie się >>>TUTAJ.

 

Następnie do naszego studia zawitała Agnieszka Lis, kierownik Lokalnej Organizacji Turystycznej. Prowadząca audycję Ewelina Potocka zapytała jej o to, jak się mieszka w Kościerzynie.

- Mimo że Kościerzyna jest miastem małym, to tak naprawdę jest tutaj wszystko, co potrzebne. Dobra komunikacja, opieka zdrowotna czy sklepy. Jednocześnie, wyjeżdżając z miasta, można mieć domek w jakiejś przyjemnej okolicy, w otoczeniu lasów czy nad jeziorem - zwracała uwagę Agnieszka Lis.

 

Posłuchaj rozmowy:

 

 

RJF 7147

Agnieszka Lis, kierownik Lokalnej Organizacji Turystycznej (Fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher)

 

Kierownik Lokalnej Organizacji Turystycznej zdradziła nam również, jak najlepiej spędzić czas w Kościerzynie.

- Przede wszystkim rekreacja na świeżym powietrzu, to jest teraz najpopularniejszy sposób na spędzenie wolnego czasu. Turystyka rowerowa i kajakowa, nordic walking, żeglarstwo na naszych jeziorach. Pojawiają się trasy rowerowe, tak samo ścieżki łączące miejscowości. Cały czas rozwijają się infrastruktura i szlaki kajakowe. Poza rekreacją są też muzea - mówiła.

 Posłuchaj rozmowy:

 


W SOBOTĘ WIDZIMY SIĘ W BĘDOMINIE

W sobotę, 14 sierpnia, poznamy kolejne ciekawostki i atrakcje powiatu kościerskiego. Tym razem naszym celem będzie Będomin - wieś kaszubska, leżąca w gminie Nowa Karczma. Pierwsze wzmianki o tej miejscowości sięgają 1284 roku. Wieś jest znana przede wszystkim z Muzeum Hymnu Narodowego, które ma siedzibę w zabytkowym dworku szlacheckim z XVIII wieku. Nieopodal rośnie okazały, około 400-letni dąb szypułkowy, zwany "Dębem Wybickiego".

I właśnie tam, w bezpośrednim sąsiedztwie muzeum, zaparkuje nasz wóz satelitarny. O godzinie 12:00 rozpoczniemy audycję, a odwiedzą nas Andrzej Pollak, wójt gminy Nowa Karczma oraz Przemysław Rey, kurator Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie.

 

ua


Zobacz Galerię