Wiadomości
(fot. Radio Gdańsk)

wtorek,

10 sierpnia 2021

16:10

Plany muzeum II Wojny Światowej, deklaracja ideowa PO i skutki zdymisjonowania Jarosława Gowina [ŚRODA W RADIU GDAŃSK]

Jakie są plany Muzeum II Wojny Światowej pod kierownictwem nowego dyrektora? Co warto tam teraz zobaczyć? Jak będą wyglądały w tym roku obchody rocznicy ataku Niemiec na Polskę? O to Olga Zielińska po 8:30 zapyta "Gościa Dnia Radia Gdańsk", którym będzie prof. Grzegorz Berendt, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej.


Parę minut po 9:00 w "Komentarzach Radia Gdańsk" pojawią się Artur Ceyrowski z tygodnika Sieci i portalu stefczyk.info oraz Robert Kwiatek, publicysta, działacz Federacji Młodzieży Walczącej. Piotr Kubiak porozmawia z nimi o tym, czy Platforma Obywatelska przyjmie deklarację ideową i zaprezentuje Polakom jakikolwiek program, czy Donald Tusk staje się "udręką" dla swojej partii i czy zdymisjonowanie wicepremiera Jarosława Gowina doprowadzi do rozpadu Zjednoczonej Prawicy i przyśpieszonych wyborów parlamentarnych.


Dobre dane płyną z portu Gdynia. Co z nich wynika? Co dzieje się w gospodarce wokół nas i jakie szanse na utrzymanie trendu? Na te pytania odpowiedzą po 9:30 goście Iwony Wysockiej w programie "Ludzie i Pieniądze" - Artur Jadeszko, prezes ATC Cargo oraz Przemysław Myszka, redaktor Baltic Transport Journal. Porozmawiamy również o programie budowy dróg i autostrad. Na ile i jak wpłynie on na działanie polskich portów? Jakie inwestycje drogowe są potrzebne najszybciej? Spojrzymy też w przyszłość. Bezzałogowe statki a odpowiedzialność – co trzeba brać pod uwagę konstruując prawo krajowe i międzynarodowe gdy towary i ludzi będzie przewozić sztuczna inteligencja, a po drodze pojawią się nieprzewidywalne problemy?


W audycji "Co za Historia" parę minut po 11:00 porozmawiamy o Białorusi. Mija rok od wyborów, które dały formalną władzę Aleksandrowi Łukaszence, ale okazały się być sfałszowane i spowodowały wielkie erupcje społeczne w kraju. Podyskutujemy o tym, jakie są korzenie współczesnej Białorusi i współczesnych Białorusinów. Gościem Wojciecha Sulecińskiego będzie Agnieszka Romaszewska-Guzy, dyrektor Biełsatu, dziennikarka i historyk z wykształcenia.


Po 14:15 w wakacyjnym cyklu "Mozaika Podróżnicza" ruszymy w stronę depresji. Na Żuławy udamy się z ich rowerową eksploatorką i blogerką z portalu "Kochamy Żuławy" Martą Antoniną Łobocką. Porozmawia z nią Sebastian Kwiatkowski.


O 14:30 w wiadomościach regionalnych sprawdzimy sytuację w Słupsku i okolicach.


W "Strefie Historii" parę minut po 21:00 o PRL-owskich celebrytach opowie dr Tomasz Rabant. Dowiemy się, jak Józef Cyrankiewicz i Nina Andrycz wypoczywali w Sopocie. Odwiedzimy również wystawę w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku. Można tam dowiedzieć się o tym, jak zmieniały się rysy twarzy gdańszczan przez wieki. Oprowadzą nas dyrektor Ewa Trawicka i kustosz Bogdan Kościński. Na spotkanie z historią zaprasza Marzena Bakowska.

 

pb

_