Wiadomości
Koncert w sali im. Jana Olszewskiego (fot. facemook.com/MIIWŚ)

niedziela,

01 sierpnia 2021

20:36

W Muzeum II Wojny Światowej oddano cześć artystom Powstania Warszawskiego

Obecność na tym koncercie to hołd dla poległych w czasie Powstania Warszawskiego. Tak mówili widzowie po koncercie w Muzeum II Wojny Światowej.

 

Wydarzenie pod nazwą "Artyści na barykady" było oddaniem czci artystom, którzy brali udział w Powstaniu Warszawskim. Wśród nich byli Hanna Brzezińska, Mira Zimińska oraz oczywiście Mieczysław Fogg.

Publiczność była poruszona. Narrację koncertu poprowadził prawnuk Mieczysława Fogga, Michał Fogg, popularyzator jego twórczości. Podczas wydarzenia zaprezentowane zostały prywatne zdjęcia artysty wzbogacone opowieściami przekazywanymi w rodzinie z pokolenia na pokolenie.

Specjalnie z tej okazji zaaranżowano utwory artystów okresu międzywojennego, którzy podczas Powstania Warszawskiego mieli bardzo ważną misję podtrzymywania na duchu powstańców i mieszkańców Warszawy, a robili to najlepiej jak potrafili – poprzez muzykę.

PADŁY WAŻNE SŁOWA I PRZYPOMNIENIE O WARTOSCIACH

Słowa do młodych skierował także profesor Jerzy Witold Grzywacz ps. "Tapir", żołnierz Armii Krajowej, Powstaniec Warszawski.

- Mimo wszystko, mimo ofiar, warto żyć wartościami. Te najważniejsze wartości dla nas są zawarte w tych trzech słowach: Bóg, honor i ojczyzna - mówił Jerzy Witold Grzywacz.

- Przekaz artystyczny wydaje się być środkiem bardzo ważnym. Z Pomocą Michała Fogga, Fundacji Retro i gdańskich artystów udało się wydarzenie przeprowadzić. Kilkaset osób na widowni i liczne długie oklaski pokazały, że taka forma się podoba. Będziemy w ten sposób przypominać inne wydarzenia związane z hekatombą w latach 1939 - 1940 - komentował dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, dr hab. Grzegorz Berendt, prof. nadzwyczajny Uniwersytetu Gdańskiego.

mn