Wiadomości
(fot. Radio Gdańsk/Grzegorz Armatowski)

niedziela,

01 sierpnia 2021

18:56

W Gdańsku uczczono rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. "Pamięć o powstaniu jest dla nas bardzo droga"

O godz. 17 w Gdańsku zawyły syreny upamiętniające 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Podczas uroczystości zorganizowanej na Targu Rakowym przy obelisku Polskiego Państwa Podziemnego przemawiał powstaniec warszawski i żołnierz AK prof. Jerzy Grzywacz, ps. Tapir.

 - Z olbrzymim wzruszeniem wysłuchałem tych syren, które miały uczcić pamięć 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Myślę, że dla moich przyjaciół powstańców, których jest tu kilkoro, chociaż upłynęło tyle czasu, pamięć o powstaniu jest dla nas bardzo droga, leży nam na sercu - powiedział prof. Grzywacz, prezes Oddziału Morskiego Stowarzyszenia Szarych Szeregów oraz Okręgu Pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.


Profesor podkreślił, że długo będzie się ciągnąć dyskusja na temat sensu Powstania Warszawskiego, ale, jak jednocześnie przypomniał, walka Polaków sprzed 77 lat uratowała Europę przed zalewem komunizmu, ponieważ Stalin wstrzymał na trzy miesiące ofensywę Armii Czerwonej.


Nie krył też wzruszenia faktem, że niedzielne uroczystości zgromadziły tak wielu uczestników i wyraził nadzieję, że pamięć o zrywie Polaków z 1944 roku "przetrwa wieki". 


- Pamiętamy ból rodzin po stracie bliskich, tym większy, że w warunkach komunistycznej niewoli nie było możliwości odbycia prawdziwej żałoby, a pamięć o powstaniu starano się stłumić - mówił podczas uroczystości wiceprezydent Gdańska Piotr Borawski. - Warszawa dla Gdańska jest wielkim przykładem, rozumiemy jej pragnienie wolności, bo nasze miasto też w sobie nosi ten gen. Udowodniły to między innymi wydarzenia roku 1970 i lat osiemdziesiątych. Do powstania odwoływali się stoczniowcy, jak i gdańska opozycja. Legenda powstańczego zrywu oraz pamięć o Armii Krajowej dodawała otuchy i podczas naszej gdańskiej drogi do wolnej Polski. I dzisiaj myślimy o ideałach wolności i równości dla wszystkich - podsumował wiceprezydent.

 

wp

Upamiętnienie Godziny "W" na Westerplatte (Fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher) 


Delegacje powstańców warszawskich i lokalne władze złożyły wieńce pod obeliskiem upamiętniającym Polskie Państwo Podziemne.

Wcześniej, o godz. 12, w Bazylice Mariackiej, odprawiona została msza św. w intencji ofiar i weteranów powstania. Wybuch Powstania Warszawskiego upamiętniono także na Westerplatte. 


PAP/tm


Zobacz Galerię