Wiadomości
Zdjęcie ilustracyjne (fot. pixabay.com)

niedziela,

01 sierpnia 2021

10:50

Mapy hałasu. Gdańsk i Gdynia przygotowują się do ich tworzenia

Sporządzenie map hałasu to zadanie, które muszą zrealizować miasta większe niż 100-tysięczne. Mają one zastąpić dotychczasowe mapy akustyczne. Do ich realizacji przygotowuje się Gdańsk i Gdynia.

Mapy hałasu wygenerowane mają zostać do końca czerwca 2022 roku. Dane trafiać będą do Głównego Inspektora Środowiska. Arkusze sprawozdawcze przekazuje się także do Komisji Europejskiej. Wyniki otrzyma również marszałek województwa. Obowiązek stworzenia mapy jest określony w ustawie Prawo ochrony środowiska.

INFORMACJE POTRZEBNE DO WYKONANIA MAPY

Jak tłumaczy Jędrzej Sieliwończyk z Urzędu Miejskiego w Gdańsku, aby sporządzić mapę hałasu, należy zebrać informacje od zarządców jednostek prowadzących działalność na terenie Gdańska. W raporcie uwzględniane będą dane dotyczące natężenia ruchu, obiektów edukacyjnych, opieki zdrowotnej czy też informacje statystyczne o ludności.

– Mapy hałasu mają zostać sporządzone przez zarządców głównych dróg, głównych linii kolejowych lub głównych lotnisk. W przypadku miast o liczbie mieszkańców przekraczającej 100 tysięcy, obowiązek ten spoczywa na prezydentach miast. Mapę hałasu wykonuje się cyklicznie co 5 lat. To bardzo długotrwały proces i dosyć skomplikowany. Przede wszystkim należy odpowiednio przewidzieć środki finansowe w budżecie, przygotować postępowanie przetargowe i wyłonić wykonawcę tego opracowania, następnie miasto pozyskuje dane do wykonania mapy hałasu – dodaje.

W GDYNI NAJGŁOŚNIEJ PRZY OBWODNICY

Jak mówi Bartosz Frankowski, naczelnik Wydziału Środowiska w Gdyni, dane około-akustyczne przekazane przez miasto oraz dane uzyskane przez wykonawcę mapy w trakcie jej opracowania będą wprowadzone do oprogramowania liczącego, prezentującego i oceniającego poziom hałasu w środowisku. Wygeneruje ono mapę hałasu.

– Miasto przygotowało pakiet danych około-akustycznych np. lokalizację obiektów szczególnie chronionych akustycznie, to są szkoły, przedszkola, szpitale, dane dotyczące natężenia ruchu streetstara, czy obiekty szczególnie hałaśliwe np. infrastruktura portowa – wyjaśnia Bartosz Frankowski

Największe przekroczenie hałasu w pierwszej mapie akustycznej w Gdyni stwierdzono wzdłuż obwodnicy Trójmiasta.

 


Marta Włodarczyk/puch