Wiadomości
Zdjęcie ilustracyjne (fot. pixabay.com)

niedziela,

01 sierpnia 2021

10:24

Usługa "książka do domu". Od 2 sierpnia w Gdańsku rusza specjalny program

"Książka do domu" to usługa, jaką oferuje Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku. Mogą z niej skorzystać osoby z niepełnosprawnością, stałą lub tymczasową, seniorzy, a także osoby - bez względu na wiek - które mają problem w samodzielnym poruszaniu się i dotarciu do biblioteki.

Pracownicy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku będą dostarczać książki tym, którzy z przyczyn wiekowych bądź zdrowotnych nie mogą się po nie udać. Pomogą oni także w wybraniu odpowiedniej lektury.

JAKIE KSIĄŻKI SĄ DOSTĘPNE?

W bibliotece znajdują się różnego rodzaju publikacje m.in. także pisane alfabetem Braille'a, co umożliwia poznanie treści książek przez osoby niewidzące.

- Są audiobooki, książki elektroniczne i również pisane Braillem. Tutaj ten zasób w niedługim czasie znacząco się powiększy, więc osoby z różnymi dysfunkcjami mogą skorzystać z różnorodnych zasobów - mówi Arkadiusz Gancarz z działu marketingu, promocji i PR w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gdańsku.

W JAKI SPOSÓB MOŻNA ZGŁOSIĆ SIĘ O WYPOŻYCZENIE KSIĄŻKI?

Zamówienia będą zbierane drogą telefoniczną oraz poprzez e-mail. Z usługi skorzystać mogą osoby, które posiadają kartę biblioteczną. Jak wyjaśnia Alena Krynicka, koordynator ds. dostępności w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gdańsku, gdy nie jest się stałym czytelnikiem biblioteki, istnieje możliwość założenia karty podczas wizyty pracownika w domu osoby chcącej wypożyczyć książkę.

CZYTELNICTWO W DOBIE PANDEMII

W czasie epidemii i obowiązującego wcześniej lockdownu, książki pomagały zapomnieć o trudnej sytuacji związanej z koronawirusem.

- Czytelnictwo na pewno jest ważne z uwagi na to, że chociażby w okresie pandemii czytanie pozwala oderwać się od tych wszystkich złych rzeczy, które nas otaczały i tego przymusowego zamknięcia. Jest to istotna kwestia nie tylko w samorozwoju, ale i też samozadowoleniu - tłumaczy Arkadiusz Gancarz

- W pandemii widzimy bardzo mocny trend spadkowy. Pracujemy nad tym, żeby nasi czytelnicy do nas powracali. Staramy się też o nowych czytelników. Zapraszamy też imigrantów i ich rodziny - dodaje Alena Krynicka

W ramach usługi, wszyscy zainteresowani dostarczeniem książki, mogą kierować prośby do pracowników biblioteki codziennie od godziny 8:00 do 17:00. Będzie można je otrzymać w czwartki i piątki.

 


Marta Włodarczyk/puch