Wiadomości
(Fot. 1944.pl)

sobota,

31 lipca 2021

19:03

Pomorskie miasta uczczą 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W województwie zawyją syreny alarmowe

W niedzielę, 1 sierpnia, obchodzimy 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Uznawane jest ono za jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski. Decyzją wojewody pomorskiego, Dariusza Drelicha, w Pomorskiem o godzinie 17:00 (godzinie "W") zabrzmią syreny alarmowe. Jak jeszcze ten dzień będzie obchodzony w pomorskich miastach?

Jeszcze osiem lat temu, według Muzeum Powstania Warszawskiego, na Pomorzu mieszkało 14 kombatantów. Dzisiaj zostało już niewielu z nich.

OBCHODY W TRÓJMIEŚCIE

Aby upamiętnić rocznicę wybuchu powstania, w Sopocie o godzinie 10:00, przy udziale wojskowej asysty honorowej Garnizonu Gdynia, złożone zostaną wieńce i wiązanki kwiatów.

W Bazylice Mariackiej w Gdańsku o godzinie 12:00 odprawiona zostanie święta w intencji ofiar i weteranów Powstania. O godzinie "W" pamięć powstańców zostanie natomiast uczczona na Targu Rakowym przy obelisku upamiętniającym Polskie Państwo Podziemne. Co ważne, Targ Rakowy pozostanie zamknięty dla ruchu od godziny 20:00 w piątek 30 lipca, aż do końca uroczystości w niedzielę. Obecnie po tym obszarze mogą poruszać się tylko taksówki.

W Gdyni oficjalne uroczystości odbędą się w południe przed pomnikiem Armii Krajowej na skwerze Kościuszki. Weźmie w nich udział wojskowa asysta honorowa. Uczestnicy będą mogli wysłuchać przemówień oraz złożyć wieńce przed pomnikiem.

REKONSTRUKCJA W KOŚCIERZYNIE

Na rynku w Kościerzynie Związek Harcerstwa Polskiego wraz ze Związkiem Harcerstwa Rzeczypospolitej, Grupami Rekonstrukcyjnymi, Kościerskim Domem Kultury i Muzeum Ziemi Kościerskiej o godzinie 17:00 odbędzie się natomiast rekonstrukcja wybuchu powstania.

W Tczewie ofiary zostaną upamiętnione przez przedstawicieli samorządu miasta, powiatu i kombatantów, którzy o 12:00 złożą kwiaty przy obelisku bitew II Wojny Światowej. Natomiast w Elblągu o godzinie "W" odegrany zostanie hymn państwowy. Będzie miał miejsce także apel pamięci i salwa honorowa.

W Starogardzie Gdańskim o godzinie 16:45 będzie można spotkać się przy Pomniku Poległych i Zamordowanych Harcerzy. W harcerskim kręgu uczestnicy zaśpiewają piosenki patriotyczne i zapalą znicze dla Powstańców.

SYRENY ALARMOWE

Na polecenie wojewody, w Pomorskiem o godzinie 17:00 usłyszymy syreny alarmowe. Upamiętnią one uczestników powstania. Jednocześnie jednak będzie to część ćwiczeń i testu systemów alarmowania.

Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia i trwało 63 dni. Była to heroiczna walka warszawiaków przeciwko niemieckiemu okupantowi.

 

ua