Wiadomości
X Jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Jazz w Lesie 2005 w Sulęczynie. Koncert A Story of Polish Jazz. Nz. Jerzy Duduś Matuszkiewicz (Fot. Agencja KFP/Kacper Kowalski)

sobota,

31 lipca 2021

15:53

Zmarł Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz. Był legendą polskiego jazzu

W sobotnie południe 31 lipca zmarł Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz, jeden z najważniejszych muzyków na polskiej scenie jazzowej, twórca historii jazzu i kompozytor kultowych filmowych ścieżek dźwiękowych. Miał 93 lata.

O śmierci muzyka powiadomił Paweł Brodowski, redaktor naczelny magazynu "Jazz Forum".  Matuszkiewicz urodził się 10 kwietnia 1928 r. w Jaśle. Po wojnie w Krakowie rozpoczął naukę gry na klarnecie i saksofonie w Średniej Szkole Muzycznej. Studiował na wydziale operatorskim Łódzkiej Szkoły Filmowej.

Po ukończeniu studiów zamieszkał w Warszawie i związał się z klubem "Hybrydy". Od 1958 r. stał na czele zespołu Traditional Jazz Makers. Był członkiem pierwszego jazzowego zespołu, który wystąpił w warszawskiej Filharmonii Narodowej.

PRZEBOJE NUCIŁA CAŁA POLSKA

Jest autorem ścieżki dźwiękowej takich seriali jak "Czterdziestolatek", "Barbara i Jan", "Kapitan Sowa na tropie", "Wojna domowa", "Stawka większa niż życie", "Alternatywy 4", "Janosik", "Stawiam na Tolka Banana", "Podróż za jeden uśmiech" i "Kolumbowie".

Jego przeboje nuciła cała Polska - "Zakochani są wśród nas", "Tak bardzo się zmienił świat", "Nie dla mnie sznur samochodów", "Mam ochotę na chwileczkę zapomnienia", "Panie Kowalski, panie Kwiatkowski" czy "Tylko wróć".

 

PAP/ua