Wiadomości
(Fot. Radio Gdańsk/Grzegorz Armatowski)

sobota,

31 lipca 2021

12:24

Darmowe badania płuc, skóry czy konsultacje dietetyczne. Wojewoda pomorski otworzył w Brusach Białe Miasteczko PZU

Mieszkańcy i turyści mogą bezpłatnie przebadać się w Brusach. Przy urzędzie gminy otwarto Białe Miasteczko PZU. Bez kolejki można skorzystać z porad aż pięciu specjalistów.

- Wykonujemy pomiar poziomu cukru, cholesterolu, EKG, ciśnienie krwi, następnie te wyniki są interpretowane przez lekarza internistę. Możemy także wykonać badanie spirometrii i skonsultować ten wynik z lekarzem pulmonologiem. Wykonujemy także USG płuc oraz mamy dietetyka i dermatologa na strefie - mówi Karolina Kuchta z PZU.

CHWILA DLA ZDROWIA

Otwierający miasteczko wojewoda pomorski Dariusz Drelich zaznaczył, że zwykle, w natłoku codziennych problemów, zapominamy o swoim zdrowiu i ignorujemy konieczność wykonywania okresowych badań.

- Te codzienne sprawy, to, co nas zawsze absorbuje, powoduje, że nie mamy czasu często właśnie takich profilaktycznych badań zrobić, jak tutaj dzisiaj. I dlatego bardzo się cieszę, że możemy się spotkać w Brusach - dodał wojewoda, który również skorzystał z badań.

 

20210731 113107

(Fot. Radio Gdańsk/Grzegorz Armatowski)


ŚWIETNA OKAZJA

Uczestnicy nie kryją zadowolenia z inicjatywy, wskazując na problem z kolejkami do lekarzy specjalistów w swoich ośrodkach zdrowia.

- Przyszłam, bo mam coś niepokojącego na skórze i chciałam sprawdzić, co to może być i czy jest się czym martwić. Uważam, że to bardzo fajna inicjatywa i w ogóle nie ma dużo ludzi, co mnie bardzo dziwi. Wiele tracą - mówiła jedna z przybyłych na do Białego Miasteczka PZU pań.

- Ja przyszłam specjalnie do pulmonologa, bo mam sarkoidozę płuc i właśnie dlatego chciałam się zbadać, bo tak normalnie to do lekarza bardzo trudno się dostać. Dziś nadarzyła się okazja i bardzo się z tego powodu cieszę - dodała inna. 

Bezpłatne badania w Brusach w sobotę i niedzielę do 19:00.

 

Grzegorz Armatowski/mk