Wiadomości
(Fot. Radio Gdańsk)

niedziela,

01 sierpnia 2021

18:04

XIII Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci. Do konkursu zakwalifikowały się reportaże dziennikarzy Radia Gdańsk

Zakończyła się selekcja zgłoszeń do konkursów XIII Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci. Do konkursu zakwalifikowały się dwie produkcje Radia Gdańsk. O nagrody powalczą "To był Obywatel. Opowieść o Szymonie Pawlickim" autorstwa Marzeny Bakowskiej oraz "Mecz, który zapamiętam do końca życia" Michała Rzepiaka.

Festiwal NNW to wydarzenie kierowane do twórców oraz środowisk interesujących się historią, które odbywa się w Gdyni. Prezentowane są tam filmy kina światowego, europejskiego i polskiego ukazujące różne drogi do wolności narodów, jak i wolności indywidualnej każdego człowieka. Dopełnieniem wydarzenia są koncerty, widowiska plenerowe, spektakle teatralne oraz wernisaże czy wystawy.

Najbliższa, trzynasta już edycja festiwalu odbędzie się w dniach 29 września - 2 października 2021. Jej częścią będzie konkurs radiowy. To właśnie do niego zakwalifikowały się produkcje Radia Gdańsk. To przegląd najlepszych reportaży radiowych, których tematem jest polska historia najnowsza. W tym roku zakwalifikowano do niego w sumie 13 dokumentów. Wśród nich znalazły się reportaż "Mecz, który zapamiętam do końca życia" Michała Rzepiaka oraz "To był Obywatel. Opowieść o Szymonie Pawlickim", którego autorką jest Marzena Bakowska.

- Cieszę się, że moja opowieść o sędzi piłkarskim i przedwojennym sprawozdawcy sportowym Polskiego Radia, dzięki Festiwalowi NNW, trafi do szerszego grona odbiorców. Nadzwyczaj intensywne i tragiczne życie Michała Franka jest pięknym przykładem służby Ojczyźnie Polaków pochodzenia żydowskiego. Kto słyszał o Michale Franku, który w 1938 roku relacjonował pierwszy występ naszej reprezentacji na Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej we Francji i emocjonujący mecz Polska-Brazylia? Praktycznie nikt. I dlatego, jak również ze względów osobistych, postanowiłem dać drugie życie tej zapomnianej postaci, której życiorys stanowi gotowy materiał na scenariusz filmowy - powiedział Michał Rzepiak, autor reportażu.

Jego reportażu można posłuchać >>> TUTAJ.

Mecz W-wa Szeged-Polonia 23.07.39 NAC

(Fot. NAC)


Z kolei reportaż dokumentalny "To był Obywatel" to opowieść o aktorze Szymonie Pawlickim. Kiedy w 1980 r. przystąpił do strajku sierpniowego, jego życie zmieniło się diametralnie. Zachwycony solidarnością, konsekwentnie zaangażował się w jej budowanie między ludźmi. W czasie stanu wojennego aresztowany, później zakazano mu pracy w teatrze. Organizował więc występy w kościołach. - Po 1989 r. współtworzył samorząd gdyński, o czym dziś niewielu pamięta. Mam nadzieję, że mój reportaż przyczynia się do przypomnienia Człowieka, który w tym roku odszedł w wieku 85 lat - mówi autorka audycji Marzena Bakowska.

Jej reportażu można posłuchać >>> TUTAJ


cd1927d5346151abb8c2d364ee76d3f3 L
(fot. Antoni Filipkowski, gdynia.pl/Wojciech Milewski)

ua/tm