Wiadomości
(Fot. Radio Gdańsk/Dariusz Kępa)

sobota,

31 lipca 2021

11:15

Droga w Rudnikach, bezpłatne badania w Brusach i ścieżka rowerowa między Żukowem a Kartuzami [WIADOMOŚCI REGIONALNE]

Nowy asfalt, nowe pobocza, odwodnienia i zjazdy do posesji. Tak wygląda teraz droga, wiodąca przez miejscowość Rudniki w gminie Przechlewo. Właśnie zakończył się jej remont. Cały odcinek jest już przejezdny.
Naprawa tej drogi była konieczna. Jej fatalny stan zagrażał już bezpieczeństwu ruchu – mówi Krzysztof Michałowski, wójt Przechlewa.

- Wcześniej droga ta była bardzo dziurawa. W niektórych miejscach wyglądała jak szwajcarski ser. Naprawa tego odcinka była zatem bardzo potrzebna. Cieszymy się, że zrealizowaliśmy to zadanie, że mieszkańcy miejscowości Rudniki będą mogli bezpiecznie docierać do swoich domów – dodaje wójt.

Inwestycja kosztowała 488 tysięcy złotych. 233 tysiące stanowiło dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.Bezpłatne badania poziomu glukozy, cholesterolu, EKG i USG płuc oraz konsultacje z pulmonologiem, dermatologiem i dietetykiem. To wszystko w sobotę i niedzielę (30.07 i 01.08) będzie można wykonać w Brusach. W godzinach od 9:00 do 19:00 przed urzędem miejskim prowadzona będzie akcja pod hasłem "Droga do Zdrowia z PZU". Przy okazji na miejscu będzie się też można zaszczepić przeciwko COVID-19.

Na badania i szczepienia nie trzeba się wcześniej rejestrować. Z okazji skorzystać będzie mógł każdy dorosły, niezależnie skąd do nas przyjedzie – zapewnia Witold Ossowski, burmistrz Brus.

- Zachęcam wszystkich do udziału w tej akcji. Zapraszam naszych mieszkańców, turystów, gości, mieszkańców całego Pomorza, bo jest to akcja organizowana dla całego naszego regionu. Warto skorzystać z badań, warto się zaszczepić – dodaje Ossowski.

Brusy są jedynym miastem w województwie, w którym taka akcja jest prowadzona. Całości patronuje wojewoda pomorski.Zdewastowano figurę Matki Boskiej Fatimskiej w Wielu. Po raz drugi skradziono koronę. Zrobiła to ta sama kobieta. - Nie chcemy zamykać się na wiernych, problemy jednak narastają - mówi proboszcz ksiądz Jan Flisikowski.

- Po raz drugi ukradziono koronę z wizerunku Matki Boskiej Fatimskiej, ale chcemy, aby kościół był otwarty. Aby każdy miał możliwość wejścia, pomodlenia się, wyciszenia się - wyjaśnia proboszcz.

W Wielu niszczona jest również Kalwaria oraz tereny turystyczne. Gmina Karsin podjęła wraz z parafią działania, aby przenieść schronisko dla osób bezdomnych z centrum miejscowości do innej lokalizacji.Gmina Żukowo i Kartuzy zostaną połączone nową ścieżką rowerową. Brakujący element infrastruktury zostanie zbudowany wzdłuż drogi wojewódzkiej z Borkowa do Borowa.

Od lat zabiegali o to mieszkańcy, chcąc poprawy bezpieczeństwa. Trasę wybuduje urząd marszałkowski wraz z Kartuzami i Żukowem. Prace mają rozpocząć się w przyszłym roku.

 

Dariusz Kępa, Robert Groth/ua