Wiadomości
Pomorscy policjanci (fot. Grzegorz Armatowski)

piątek,

30 lipca 2021

15:32

Pomorska policja bardzo atrakcyjna. O jedno miejsce pracy stara się kilka osób. Ile zarabiają nowi policjanci?

Nabór do służby trwa, a do obsadzenia jest 270 wakatów. Kandydaci muszą zdać testy sprawności fizycznej oraz wiedzy o policji, a także odbyć rozmowę kwalifikacyjną.

– Zaliczenie testu sprawności fizycznej następuje po pokonaniu toru przeszkód w czasie nieprzekraczającym 1 minuty 41 sekund – informuje starszy sierżant Sebastian Kasperek z Wydziału Kadr i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. – Test sprawdza szybkość, zwinność, siłę i wytrzymałość. Tor przeszkód oraz normy czasowe przeliczane na punkty są jednakowe dla kobiet i mężczyzn - dodaje.


Z kolei test wiedzy składa się z 40 pytań. Przy każdym są do wyboru 4 odpowiedzi, z których tylko jedna jest prawidłowa. Za każdą prawidłową odpowiedź otrzymuje się 1 punkt.

- Pytania obejmują zakres funkcjonowania policji – mówi starszy sierżant Sebastian Kasperek.


OD JESIENI BĘDĄ W SZKOLE

Kandydaci, którzy pomyślnie przejdą rekrutację, służbę rozpoczną już we wrześniu. Najpierw, na około pół roku, nowi policjanci zostaną skierowani na podstawowe szkolenie zawodowe do jednej ze szkół policyjnych. Po zakończeniu tego etapu, w ramach adaptacji zawodowej, zostaną czasowo skierowani do pełnienia służby w Oddziale Prewencji Policji w Gdańsku. Tam spędzą 91 dni i odbędą 63 służby, co przekłada się na 504 godziny pracy. Celem adaptacji zawodowej jest podniesienie praktycznych umiejętności zdobytych podczas szkolenia zawodowego.

– Te umiejętności to między innymi działania związane z zabezpieczaniem imprez masowych i ochroną obiektów ważnych dla bezpieczeństwa państwa, działania pościgowe oraz poszukiwania – informuje pomorska policja.


ILE ZARABIAJĄ NOWI POLICJANCI

Gdy zakończy się okres adaptacji, funkcjonariusze trafią do jednostki docelowej, gdzie rozpoczną pełnienie codziennej służby. 

Po ukończeniu kursu podstawowego nowo przyjęci policjanci zarabiają około 4 000 zł netto (jeżeli nie ukończyli 26 roku życia) lub 3600 zł netto (osoby, które mają więcej niż 26 lat).

- Każdy, kto kiedykolwiek marzył o tym, żeby zostać policjantem, powinien właśnie teraz aplikować - zachęca kom. Michał Sienkiewicz z Zespołu Prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. - W porównaniu do 2020 roku zostało nam bardzo mało wakatów. W ciągu najbliższych dwóch, trzech miesięcy zostaną one uzupełnione. Zapraszamy na naszą stronę internetową, która jest dedykowana temu doborowi. Znajduje się pod adresem www.dobor.pomorska.policja.gov.pl - dodaje komisarz.


Grzegorz Armatowski/tm