Wiadomości
(Fot. gdansk.pl)

sobota,

31 lipca 2021

07:05

Biblioteki gdańskie będą dostarczać książki do domów. To propozycja dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami

Od sierpnia miejskie biblioteki w Gdańsku będą dostarczać książki do domów. To nowy pomysł Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. Ułatwi to wypożyczanie książek seniorom i osobom z niepełnosprawnościami.

"Książka do domu", bo tak nazywa się nowa propozycja gdańskich bibliotek, to oferta dla osób, które mają ukończone 65 lat lub ze względu na niepełnosprawność nie mogą przyjść do biblioteki. Aby skorzystać z możliwości dostarczenia książki, potrzebna jest Metropolitarna Karta do Kultury. Jeśli ktoś jej nie ma, a chciałby otrzymać z biblioteki książkę, może zgłosić koordynatorowi chęć zapisania się. W tym celu wystarczy zadzwonić pod numer 731 420 900, a podczas pierwszej wizyty pracownika biblioteki, po załatwieniu niezbędnych formalności, otrzymamy kartę.

- "Książka do domu" będzie dostępna od pierwszego tygodnia sierpnia. Pomysł wziął się z chęci pomocy osobom z ograniczoną mobilnością. Ponieważ nie mogą one osobiście odwiedzić biblioteki, nie mają też nikogo, kto mógłby wypożyczyć dla nich książki, dostarczyć je, a następnie w terminie oddać, bibliotekarz przywiezie im książki pod wskazany adres. Podczas tej wizyty można także dokonać zwrotu wcześniej wypożyczonych pozycji - mówi Alena Krynicka, koordynator ds. dostępności w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gdańsku.

TELEFONICZNIE LUB MAILOWO

Zamówić zbiory biblioteczne będzie można za pośrednictwem telefonu lub mailowo w poniedziałki i wtorki. Zamawiać można książki w filii, która znajduje się najbliżej naszego miejsca zamieszkania. Wystarczy napisać maila lub zadzwonić do biblioteki w godzinach jej otwarcia. Numery telefonów, adresy mailowe i inne niezbędne informacje dostępne są na stronie internetowej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku, >>> TUTAJ. W mailu lub podczas rozmowy należy poprosić o dostarczenie wybranej lektury.

- Co ciekawe, nasze filie już teraz, nieformalnie, jako gest życzliwości i dobrej woli bibliotekarzy, dostarczają książki do domów - dodaje Alena Krynicka. - Bibliotekarze przynosili książki czytelnikom, których znają od lat i z którymi mają dobre relacje, a którzy podupadli na zdrowiu lub ograniczyła ich pandemia. Teraz dzięki "Książce do domu" więcej osób będzie mogło wypożyczać tytuły, które zostaną im dostarczone - tłumaczy koordynator.

700 TYSIĘCY KSIĄŻEK

Nowa propozycja pozwoli na korzystanie ze zbiorów bibliotek większej liczbie mieszkańców. Dzięki temu do osób, które nie mogą przyjść do biblioteki, dostarczyć będzie można blisko 700 tysięcy książek, które dostępne są w zbiorach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej.

 

ua