Wiadomości
(Fot. OSP Jantar)

piątek,

30 lipca 2021

13:12

W walce o życie liczy się każda sekunda. A oni przez bezmyślność kierowców tracą cenne minuty

Ścieżka na plażę to nie parking - apelują strażacy. Co sezon boleśnie przekonują się o tym, jak wiele może kosztować ludzka bezmyślność. Na mierzei niemal codziennością są samochody, które uniemożliwiają ratownikom dojazd nad wodę.

Strażacy z Mierzei Wiślanej apelują do kierowców o zdrowy rozsądek. Jak mówią, kierowcy są gotowi parkować na ścieżce, byle nie płacić za parking. Wóz ratowników z łodzią na przyczepie już się nie przeciśnie - mówi kapitan Jakub Czaplicki z nowodworskiej straży pożarnej. 

KAŻDA SEKUNDA MA ZNACZENIE

- Apelujemy o rozsądek, ponieważ każda sekunda stracona na dojeździe, później może grać kluczową rolę podczas ratowania ludzkiego życia. Nigdy nie wiadomo, czy ta pomoc nie będzie potrzebna właśnie tej osobie, która w zły sposób zostawi swój samochód na przejeździe. W praktyce często dzielimy się tak, że jeden zastęp jedzie jednym zjazdem, drugi, drugim. Dajemy sobie sygnał, że tu jest przejezdne i później działamy wspólnie. Jest to utrapienie, ale staramy się sobie jakoś radzić - zwraca uwagę kapitan Jakub Czaplicki.


1627455456614

(Fot. OSP Jantar)

 

Dlatego co weekend strażacy, policja, służba leśna i graniczna wspólnie patrolują wjazdy na plaże. Każdego dnia wystawiają kilka mandatów. Upomnień jest o wiele więcej.

W tym sezonie pomorscy strażacy 65 razy wyjeżdżali do akcji ratowania życia nad morzem. Ta sztuka nie udała się w ośmiu przypadkach. Według policyjnych danych od 1 czerwca na całym Pomorzu utonęło 15 osób. Od początku roku - 27.

 

Sebastian Kwiatkowski/ua