Wiadomości
(fot. Radio Gdańsk)

czwartek,

29 lipca 2021

16:05

Kary za zaśmiecanie lasów, samorządowcy o hałasie w Gdańsku i wyjazdowa audycja z Nowego Stawu [PIĄTEK W RADIU GDAŃSK]

Czy kara 5 tysięcy złotych zniechęci do porzucania śmieci w lasach? Czy samorządy dbają o zieleń i inwestują w zeroemisyjny transport miejski? Na te tematy Maciej Naskręt porozmawia po 8:30 z "Gościem Dnia Radia Gdańsk", którym będzie Szymon Gajda, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.


Hałas na Głównym Mieście oraz na terenach postoczniowych nie daje żyć mieszkańcom. Problem jest także w Brzeźnie, do tego jarmark poszerza się o kolejne ulice. Policja obiecała więcej patroli, ale przegonieni grajkowie i tak wracają. Czy problem da się rozwiązać? O tym kilka minut po 9:00 w "Samorządowym Piątku" podyskutują: Bogdan Oleszek, radny klubu Wszystko dla Gdańska, Przemysław Majewski, radny klubu Prawa i Sprawiedliwości oraz Maximilian Kieturakis, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Śródmieście. Zaprasza Joanna Stankiewicz.


Gośćmi audycji "Ludzie i Pieniądze" będą dr Michał Kisiel, Bankier.pl oraz Urszula Cieślak, BM Reflex. Po 9:30 Tomasz Klinger porozmawia z nimi o rosnącym zapotrzebowaniu zakupu mieszkań na kredyt. Dziś procedury bankowe przy udzielaniu pożyczek hipotecznych trwają nawet 70 dni, a kolejka wciąż się wydłuża. Czy koniunktura wpłynie na wzrost cen mieszkań w najbliższym czasie? Drugiej części podyskutujemy o rynku paliwowym. Orlen i Lotos opublikowały rekordowe przychody za minione miesiące. Co wpływa na tak dobre notowania? Czy ceny paliw będą rosły? A może czeka nas stabilizacja? Odpowiedź na naszej antenie.


Po godzinie 12:00, jak w każdy wakacyjny piątek Radio Gdańsk nadawać będzie z "terenu". Tym razem błękitny namiot z naszym logo stanie na rynku w Nowym Stawie. Nie zabraknie gości związanych z tymi okolicami. Porozmawia z nimi Magda Manasterska.

O 12:20 przed radiowym mikrofonem pojawi się Jerzy Szałach, Burmistrz Nowego Stawu. Zapytamy się go o to, jakie projekty i inwestycje realizuje gmina.

O historii hejnału miasta i ofercie turystycznej okolic opowie po 12:35 Anna Uzdowska, kierownik Referatu Rozwoju Urzędu Miejskiego w Nowym Stawie.

Ceramika tworzona z pasją w żuławskiej wsi Kącik - o takich pięknych rzeczach po 13:20 porozmawiamy z Magdaleną Wentą-Schulz z pracowni "Ceramika z Kącika".

Zaś po 14:35 na naszej antenie pojawi się Maria Schmidt, przewodnik turystyczny po Żuławach. Opowie o zabytkach oraz atrakcjach przyrodniczych i turystycznych w gminie. Nie zabraknie też ciekawostek o Żuławach.


Wcześniej, bo o 13:30 poszukamy "Pomorskiego Przysmaku". Jesteśmy już na półmetku naszej kulinarno-wakacyjnej podróży. Jednak nie ustajemy w poszukiwaniach i niczym prawdziwi detektywi tropimy najlepsze smaki. Ewelina Potocka oraz jej goście - Zyta Górna i Krzysztof Ilnicki - tym razem rozpływać się będą nad rogalikami.


O 14:30 w wiadomościach regionalnych zajrzymy na Kaszuby Południowe.

 

pb

_