Wiadomości
Spadochroniarze w specjalnych kombinezonach spróbują pobić rekord świata (Fot. materiały prasowe)

piątek,

30 lipca 2021

07:35

Specjalne kombinezony i lot z prędkością ponad 200 km/h. Trójmiejscy spadochroniarze spróbują pobić rekord świata

Z prędkością ponad 200 km/h i do tego w jednej formacji z samolotem będą pędzić spadochroniarze, którzy spróbują ustanowić nowy rekord świata. Wśród kilkunastoosobowej grupy jest trzech skoczków z trójmiasta: Piotr Walasek, Mariusz Ozga i Michał Flak.

Osiągnięcie tak zawrotnej prędkości jest możliwe dzięki zastosowaniu specjalnych kombinezonów wingsuit. Wyzwanie jest dodatkowo utrudnione, ponieważ w rekordzie, który chcą pobić skoczkowie, samolot nie jest jedynie środkiem transportu, a elementem formacji.


WYKONAJĄ NAWET TYSIĄC SKOKÓW

Próba pobicia rekordu świata odbędzie się w Elblągu w Strefie Balic. Inicjatorem przedsięwzięcia jest gdynianin Piotr Walasek, który swój pierwszy skok wingsuit wykonał w 2001 roku. Od 23 do 27 sierpnia odbędzie się nawet tysiąc skoków w różnych formacjach wingsuit, liczących od dziewięciu do osiemnastu osób.

– Kilka lat temu szwajcar Daniel Ossio zorganizował w Portugalii bicie rekordu świata i zebrał największą formację wingsuitów lecącą przy samolocie. Pomyślałem, że podobną rzecz można zrobić w Polsce. W ubiegłym roku zaprosiłem na lotnisko w Elblągu grupę najlepszych polskich wingsuiterów i w osiem osób skoczyliśmy przy samolocie. Zrozumieliśmy, że możemy pobić rekord z Portugalii. Dlatego w sierpniu chcemy utworzyć formację złożoną z minimum piętnaście osób – tłumaczy Piotr Walasek.


CO NAJMNIEJ PIĘTNAŚCIE OSÓB I SAMOLOT


Ustanowienie nowego rekordu nie będzie proste. Aby to zrobić, skoczkowie w specjalnych kombinezonach muszą lecieć w minimum piętnastoosobowej grupie tuz obok samolotu. Spadochroniarze, lecąc w poziomie, osiągają prędkość ponad 200 km/h. – Trudność polega na tym, że pomimo dużej liczby oddanych skoków i doświadczenia skoczek, zakładając kombinezon wingsuit, zaczyna uczyć się wszystkiego od początku. Oczywiście doświadczonej osobie, która czuje powietrze, pójdzie szybciej niż młodemu skoczkowi, ale nie wszystko przyjdzie od razu – zaznacza Piotr Walasek, inicjator ustanawiania nowego rekordu świata.

Podczas sierpniowej próby zbierze się łącznie 27 skoczków reprezentujących najwyższy, światowy poziom.


raf