Wiadomości
(Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay)

czwartek,

29 lipca 2021

15:30

Wznowiona działalność domu seniora w Kwidzynie, szkolny autobus w Nowym Dworze Gdańskim i kolumbaria na cmentarzu w Elblągu [WIADOMOŚCI REGIONALNE]

Po dłuższej przerwie spowodowanej sytuacją epidemiologiczną udało się wznowić stacjonarną działalność Dziennego Domu Pobytu "Senior+" w Kwidzynie. Działający od 2017 roku dom jest przeznaczony dla osób mających nie mniej niż 60 lat.

Na zajęcia jest zapisanych 33 uczestników.

- Oferujemy bardzo atrakcyjny program, a także kompleksową rehabilitację i zajęcia sportowe na siłowni. Można również skorzystać z porady kosmetyczki - mówi Małgorzata Jedlina, koordynator placówki.

Warunkiem uczestnictwa w zajęciach w Dziennym Domu Pobytu "Senior+" jest pełne zaszczepienie przeciw COVID-19.Władze Nowego Dworu Gdańskiego podpisały umowę z elbląskim PKS na dowóz uczniów do szkół w roku szkolnym 2021/2022. Samorządową kasę będzie to kosztować około 600 tysięcy złotych.

Jak zapewnia burmistrz Jacek Michalski, żadne dziecko nie będzie miało problemu z dotarciem do szkoły i powrotem po lekcjach do domu.

- Mamy dobrze rozwiniętą sieć połączeń autobusowych. Jest ona też bardzo przyjazna dzieciom, które mają blisko do przystanków - zaznacza burmistrz Nowego Dworu Gdańskiego.

Według włodarza odległość, jaką musi pokonać uczeń pieszo w drodze do przystanku PKS, wynosi przeważnie kilkaset metrów. Sytuacje, gdy zbliża się ona do kilometra są, jak podkreśla burmistrz, jednostkowe.Mieszkańcy będą mogli zabrać głos w sprawie kolejnego etapu rewitalizacji śródmieścia w Malborku. W przyszły czwartek, 5 sierpnia, konsultacje społeczne zostaną połączone ze spacerem po placu 3 Maja.

Skwer, na którym stoi pomnik z czołgiem, ma być bardziej przyjazny dla rodzin. W planach jest między innymi zagospodarowanie zieleni oraz montaż nowego oświetlenia. Spotkanie dla mieszkańców rozpocznie się o godzinie 16:00 w miejskim żłobku "Szarotka" przy ulicy 17 Marca 17.

Projekt "Malbork na plus", czyli rewitalizacja historycznego śródmieścia miasta, jest dofinansowany ze środków unijnych. Wszystkie zaplanowane zadania mają zostać zrealizowane do końca przyszłego roku.Na największym elbląskim cmentarzu Dębica powstaną nowe kolumbaria. Pierwsze urny będą mogły być tu złożone już na przełomie stycznia i lutego przyszłego roku.

- Do tej pory mamy wybudowanych 25 kolumbariów, teraz powstanie szesnaście następnych - mówi Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

Władze miasta przeznaczyły na budowę kolumbariów ponad 2,5 miliona złotych. W ramach tego zadania powstaną także nowe ławki oraz tereny zielone i nawierzchnia z kostki.

W. Chrzanowski, H. Brzezińska/MarWer