Wiadomości
(fot. Galeria EL)

niedziela,

25 lipca 2021

14:25

Rozsławiły Elbląg w połowie lat 60. Formy przestrzenne w listopadzie będą jak nowe

Galerii EL w Elblągu udało się pozyskać pieniądze na renowację sześciu form przestrzennych powstałych w trakcie biennale w 1965 roku. Była to wówczas prekursorska impreza, w której wzięli udział najbardziej renomowani polscy artyści. Wydarzenie rozsławiło miasto w całym świecie. Do dzisiaj można oglądać w Elblągu 50 rzeźb stworzonych w ramach tego i następnych biennale.

Środki na renowację 56-letnich obiektów uzyskano z programu "Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej - 2021", realizowanego przez Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku - narodową instytucję kultury prowadzoną przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.


- Otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości 145 tysięcy złotych. Odnowimy prace Magdaleny Abakanowicz, Kajetana Sosnowskiego, Bogusława Szwacza, Mieczysława Wiśniewskiego, Jana Chwałczyka i Tihoméra Gyarmathy'ego. Te formy należą do zespołu tzw. otwartej galerii, która składa się z kilkudziesięciu, w większości metalowych obiektów. Są one wkomponowane w urbanistyczną tkankę Elbląga i mocno historycznie z nią związane. Jest to jedyne w kraju tego typu dziedzictwo kulturowe - informuje Wojciech Minkiewicz, rzecznik prasowy Galerii EL.

FORMY ODZYSKAJĄ DAWNY KSZTAŁT I KOLOR

Jak dodaje rzecznik, do połowy sierpnia przygotowana zostanie dokumentacja konieczna do realizacji prac renowacyjnych. Podczas tych prac naprawione zostaną elementy rzeźb i odtworzone ich pierwotne kształty. Będą też uzupełnione ubytki w postumentach. Prace zakończy konserwacja antykorozyjna, która przywróci formom pierwotną kolorystykę. Obiekty mają zostać odnowione do połowy listopada 2021 roku.

Posłuchaj rozmowy z rzecznikiem Galerii EL: Witold Chrzanowski/am