Wiadomości
W piątek Karol Nawrocki został mianowany na stanowisko Dyrektora Instytutu Pamięci Narodowej (Fot. PAP/Radek Pietruszka)

piątek,

23 lipca 2021

17:20

Muzeum II Wojny Światowej pokieruje prof. Grzegorz Berendt. Rezygnacja Karola Nawrockiego

Karol Nawrocki złożył na ręce Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. Piotr Glińskiego rezygnację ze stanowiska Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Ma to związek z powołaniem go na stanowisko Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Minister przyjął rezygnację. Pełnić obowiązki dyrektora Muzeum będzie Grzegorz Berendt.
Wybór nowego Dyrektora Muzeum pozostaje w kompetencjach Ministra Kultury. Do tego czasu obowiązki Karola Nawrockiego przejmie dr hab. Grzegorz Berendt – dotychczasowy zastępca dyrektora do spraw naukowych.


Dr Karol Nawrocki od kwietnia 2017 r. pełnił funkcję dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Od tego czasu ponad 1 mln 914 tys. gości odwiedziło to miejsce.

PODSUMOWANIE DZIAŁALNOŚCI

W ciągu czterech ostatnich lat zrealizowano w MIIWŚ ponad 30 wystaw czasowych, przeprowadzono ponad 1700 lekcji, zajęć i warsztatów edukacyjnych dla ponad 35 tys. uczestników, pozyskano niemalże 12,5 tys. obiektów do kolekcji zbiorów oraz prawie 50 tys. artefaktów odnalezionych w trakcie prowadzonych przez Muzeum badań archeologicznych na Westerplatte. Dodatkowo wzbogacono Bibliotekę muzealną o około 13 tys. nowych tytułów i podpisano porozumienia o współpracy z prawie 250 wolontariuszami.

Od kwietnia 2017 r. Instytucja wydała ponad 30 własnych publikacji oraz przeprowadziła prawie 250 notacji filmowych ze świadkami historii. W czasie pełnienia funkcji dyrektora przez dr. Karola Nawrockiego w MIIWŚ zorganizowano ponad 70 wyjątkowych wydarzeń naukowych i kulturalnych, o zasięgu ogólnopolskim jak i w środowisku międzynarodowym, w tym konferencje, debaty, spotkania autorskie, koncerty, spektakle teatralne, pokazy multimedialne i inne.

UROCZYSTE OBCHODY

W 2019 r. dr Karol Nawrocki został ustanowiony z ramienia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pełnomocnikiem do spraw organizacji obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Efektem tego było silne zaangażowanie Muzeum w zakresie realizacji koordynacji uroczystych obchodów, w ramach których w Polsce i na całym świecie odbyło się kilkaset wydarzeń, angażujących łącznie ponad 33 milionów odbiorców.

KOMUNIKAT MINISTERSTWA KULTURY, DZIEDZICTWA NARODOWEGO I SPORTU

W związku z powołaniem przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej dr. Karola Nawrockiego na stanowisko Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, dr Nawrocki wystosował do wiceprezesa Rady Ministrów, ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotra Glińskiego prośbę o odwołanie ze stanowiska dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Minister przyjął rezygnację dr. Nawrockiego. „Dziękuję panu Karolowi Nawrockiemu za świetną współpracę na stanowisku dyrektora Muzeum II Wojny Światowej. Gratuluję i życzę powodzenia na stanowisku Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej” – napisał na Twitterze prof. Gliński.

Stanowisko pełniącego obowiązki dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku 24 lipca 2021 r. obejmie dr hab. Grzegorz Berendt – dotychczasowy Zastępca Dyrektora MIIWŚ do spraw naukowych.

AKTUALIZACJA, 24.07

Jak poinformowało w komunikacie Muzeum II Wojny Światowej, prof. Grzegorz Berendt oficjalnie został mianowany pełniącym obowiązki dyrektora placówki. Jak czytamy, zadanie to "zostało powierzone na czas określony, tj. do czasu powołania dyrektora wyłonionego w trybie przepisów ustawy z dn. 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej".

 

po dyrektoraNz. Grzegorz Berendt (fot. Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu)

Dr hab. Grzegorz Berendt jest autorem około 90 publikacji naukowych i ponad 30 popularnonaukowych. W dorobku naukowym ma trzy samodzielne monografie i współautorstwo 7 książek. Badał dzieje Gdańska, Lęborka, Pucka, Pruszcza Gdańskiego i kaszubskich gmin wiejskich. W październiku 2008 r. Prezes IPN powierzył mu stanowisko naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN-KŚZpNP w Gdańsku, które zajmował do 31 grudnia 2013 r. W okresie urzędowania jako naczelnik OBEP IPN uruchomił mi.in. tzw. oddziałową serię wydawniczą. Odznaczony m. in. Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

js/pb