Wiadomości
(fot. 400mm.pl/Grzegorz Radtke)

czwartek,

22 lipca 2021

17:00

Siatkarski mistrz świata o igrzyskach w Tokio, wzrost cen lokali komunalnych w Gdyni i wyjazdowa audycja z Kartuz [PIĄTEK W RADIU GDAŃSK]

"Gościem Dnia Radia Gdańsk" będzie Mariusz Wlazły, siatkarski mistrz świata z 2014 i olimpijczyk z 2008 roku. Tymoteusz Kobiela po 8:30 porozmawia z nim o tym, czy polska kadra jest aktualnie najmocniejsza w historii? Spróbujemy ustalić, których rywali Polacy powinni się obawiać? Zastanowimy się także, czym Igrzyska Olimpijskie różnią się od innych turniejów mistrzowskich i jak sportowcy podchodzą do ceremonii otwarcia?

Czynsze lokali komunalnych w Gdyni wzrosną nawet dwukrotnie. Radni PiS twierdzą, że podwyżka nie byłaby konieczna, gdyby miasto lepiej gospodarowało lokalami. Do tego część z nich ma przez długi czas stać pusta. O zasobie mieszkań socjalnych i komunalnych w Gdyni w "Samorządowym Piątku" porozmawiają wiceprezydent Michał Guć oraz radny Prawa i Sprawiedliwości Marcin Bełbot. Na spotkanie parę minut po 9:00 zaprasza Joanna Stankiewicz.

W gospodarczej audycji "Ludzie i Pieniądze" po 9:30 spotkają się prof. Dariusz Tłoczyński z Uniwersytetu Gdańskiego i Krzysztof Zdanowski, prezes Summa Linguae. Bruksela chce opodatkować paliwo lotnicze od 2023 r. Tłumaczy nową daninę ograniczeniem emisyjności dwutlenku węgla do atmosfery. Tymczasem Komisja Europejska nie ukrywa, że wpłynie to na wzrost cen biletów lotniczych. Taka sytuacja zagraża istnieniu wielu tanich linii, które i tak ucierpiały w wyniku pandemii. Co z tego wyniknie? O to swoich gości zapyta Tomasz Klinger. Porozmawiamy też o zmianach opłat i prowizji wprowadzonych przez wiele banków w Polsce. Czego możemy spodziewać się w najbliższym czasie? Czy to koniec taniej lub bankowości? Odpowiedź na naszej antenie.

Jak w każdy wakacyjny piątek, od godziny 12:00 Radio Gdańsk nadawać będzie "z terenu". Tym razem odwiedzimy Kartuzy, czyli stolicę Kaszub. Oczywiście nie zabraknie gości wiązanych z tymi okolicami.

Ewelina Potocka porozmawia z: Mieczysławem Grzegorzem Gołuńskim, burmistrzem Kartuz (12:20), Sylwią Biankowską, zastępcą burmistrza Kartuz (12:40), Barbarą Kąkol, dyrektor Muzeum Kaszubskiego (12:50), Henrykiem Miotkiem, dyrektorem cyklu Kaszuby Biegają (14:40) oraz Hanną Kajetą z Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu "Złota Góra".

A skoro będziemy w Kartuzach, to oczywiście na talerzach musi pojawić się młodzowy kuch, coraz bardziej znany i to nie tylko na Pomorzu. O tym w "Pomorskim Przysmaku" po 13:30 opowie Zyta Górna. Parę słów od siebie doda także cukiernik Krzysztof Ilnicki.

W przerwie naszego wyjazdu, o 14:30 nadamy wiadomości regionalne z Kaszub Południowych.

 

pb

_