Wiadomości
Bezpieczny wypoczynek nad jeziorem Rychnowskim (Fot. Radio Gdańsk/Hanna Brzezińska)

czwartek,

22 lipca 2021

15:37

Strzeżone kąpieliska to podstawa bezpieczeństwa. Sprawdzamy, jak się wypoczywa nad jeziorem Rychnowskim w Człuchowie [BEZPIECZNE JEZIORA]

Wakacyjne czwartki to na naszej antenie czas wypraw nad jeziora. Sprawdzamy, jak się wypoczywa na pomorskich kąpieliskach, ale przede wszystkim rozmawiamy o bezpieczeństwie. W tym tygodniu wybraliśmy się nad jezioro Rychnowskie w Człuchowie, do ośrodka szkoleniowego WOPR.

Ośrodek mieszczący się w Ględowie, niedaleko drogi krajowej nr 25, powstał na początku lat 70. WOPR jest też gestorem kąpieliska nad jeziorem Rychnowskim, czyli dba o sprawy organizacyjne, zabezpieczenie oraz zapewnienie kadry ratowników.

– Jako WOPR jesteśmy koordynatorem kąpielisk na terenie całego powiatu. Co roku w czerwcu umawiamy się z gestorami i dokonujemy atestacji, czyli swego rodzaju przeglądu. Do dyspozycji mamy płetwonurka, badamy dna zbiorników, możliwe zagrożenia i wtedy wydajemy dokument, który potwierdza możliwość dopuszczenia danego miejsca do użytkowania w zakresie bezpieczeństwa – wyjaśnia prezes człuchowskiego WOPR, Władysław Strojk.

Na terenie kąpieliska przy ośrodku pracuje dwóch ratowników etatowych i trzech adeptów ze stopniem młodszego ratownika.

Posłuchaj rozmowy:


jeziora 1

(fot. Radio Gdańsk/Hanna Brzezińska)


POTRZEBA NOWYCH RATOWNIKÓW

Jak podkreślają ratownicy, podstawową zasadą bezpieczeństwa podczas wypoczynku nad wodą jest korzystanie ze strzeżonych kąpielisk. Zachowanie ostrożności jest także niezwykle ważne. Przypomnijmy, ze od czerwca w całym kraju utonęło już 127 osób. Trzeba jednocześnie zaznaczyć, że na strzeżonych kąpieliskach w powiecie człuchowskim od 2003 roku nie doszło do żadnego utonięcia. Brakuje jednak nowych ratowników i zachęty dla młodzieży, by brała udział w kursach szkoleniowych.

O dbaniu o bezpieczeństwo, zasadach udzielania pierwszej pomocy oraz m.in o tym, na czym polega kurs, opowiedzieli nam młodzi ratownicy z człuchowskiego WOPR.

Posłuchaj rozmowy:


jeziora 3

(fot. Radio Gdańsk/Hanna Brzezińska)


ATRAKCJI POD DOSTATKIEM

W Człuchowie nie brakuje atrakcji i możliwości wypoczynku nad wodą. Poza jeziorem Rychnowskim są jeszcze trzy mniejsze jeziora. W powiecie działa siedem kąpielisk, największe znajduje się przy ośrodku sportu i rekreacji, gdzie do dyspozycji odwiedzających jest m.in. park linowy, baseny, zjeżdżalnie czy wypożyczalnia sprzętu wodnego. Przyjeżdżają tutaj turyści z Trójmiasta, Wielkopolski, a nawet z Krakowa. - Cały teren naszego ośrodka to ponad dziesięć hektarów. Część jest zalesiona, ale mamy też bazę noclegową - domki, pole kempingowe. W sezonie wakacyjnym obiekt jest pilnowany przez całą dobę. Ratownicy czuwają nad bezpieczeństwem na kąpielisku od 10:00 do 18:00 - mówi dyrektor OSiR, Igor Bodziak.

Posłuchaj rozmowy:


jeziora 9

(fot. Radio Gdańsk/Hanna Brzezińska)


Partnerem akcji "Bezpieczne jeziora" jest grupa Lotos i Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.


Hanna Brzezińska/raf