Wiadomości
Protest przez muralem byłego prezydenta Gdańska (fot. Młodzież Wszechpolska/Facebook.com)

czwartek,

22 lipca 2021

13:56

Młodzież Wszechpolska protestowała przed muralem Pawła Adamowicza w Gdańsku. Kamienica jak filmowy "Miś"

Działacze Młodzieży Wszechpolskiej zaapelowali do władz miasta Gdańska, z prezydent Aleksandra Dulkiewicz na czele, by zajęły się wreszcie miastem, jego problemami i troskami mieszkańców. Wybrali do tego przestrzeń przed muralem Pawła Adamowicza na budynku przy ul. Mniszki 5/6 w Gdańsku.

Miejsce wybrano nieprzypadkowo, ponieważ część fasady na rzecz muralu została odnowiona za 107 756 złotych brutto. Owoce pracy artysty przedstawiono podczas imprezy, która, pochłonęła kolejne 30 tysięcy złotych. Przypomnijmy, że te fundusze zostały zaczerpnięte z budżetu Miasta Gdańska.

Działacze Młodzieży Wszechpolskiej zwrócili uwagę, że wydane pieniądze mogłyby zostać spożytkowane na remonty lokali komunalnych w samym budynku przy ul. Mniszki 5/6. - Słomiany miś z filmu był duży, wypełniony na zewnątrz słomą, a w środku pusty, podtrzymywał go drewniany szkielet. W Gdańsku owym misiem jest fasada kamienicy przy ul. Mniszki 5/6, przy placu Gyddanzc - mówią działacze.


PRZEBUDOWA KAMIENICY W TRAKCIE

Jak podkreśla magistrat, modernizacja kamienicy przy ul. Mniszki podzielona jest na etapy i rozpoczęła się w roku ubiegłym, od ocieplenia północnej ściany szczytowej, na której powstał mural. Kolejnym etapem będzie termomodernizacja południowej ściany szczytowej, zaplanowana na drugi kwartał 2022 roku. Rozpoczęły się także prace związane z przygotowaniem nieruchomości do zmiany sposobu ogrzewania pomieszczeń. Po opracowaniu niezbędnej dokumentacji technicznej oraz uzyskaniu wymaganych prawem pozwoleń i uzgodnień, m.in. z Pomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, rozpoczęta zostanie pełna termomodernizacja budynku z wymianą stolarki okiennej i drzwiowej

Budynek pochodzi z 1894, a w związku z tym nie został wyposażony w pomieszczenia toalet i łazienek w lokalach. Modernizacja nieruchomości obejmować będzie również prace wewnątrz budynku. W 2022 roku planowane jest wydzielenie łazienek we wszystkich lokalach. Prace wiązać się będą m.in. ze zmianą pierwotnego układu funkcjonalnego pomieszczeń i przebudową instalacji wodno-kanalizacyjnej.


mn