Wiadomości
(Fot. Radio Gdańsk/Filip Jędruch)

czwartek,

22 lipca 2021

14:30

Skup rzepaku i pszenicy w Malborku, mieszkanie "treningowe" w Kwidzynie i fotowoltaika w Dzierzgoniu [WIADOMOŚCI REGIONALNE]

Malborski Elewarr skupuje rzepak i pszenicę. W trakcie spotkania na terenie zakładu można było poznać stawki. Ceny są najwyższe od ośmiu lat.

- Cena, która występuje dzisiaj, na dzień 22 lipca 2021 roku to: za tonę rzepaku 2320 złotych netto, jeśli chodzi o pszenicę tak zwaną konsumpcyjną, jest to 825 złotych, za pszenicę zwyczajną 800 złotych, a za pszenicę paszową 780 złotych - mówi Hubert Grzegorczyk, dyrektor malborskiego oddziału spółki Elewarr. Jak zaznacza, cena może ulec zmianie.

W trakcie spotkania z rolnikami na terenie Elewarru w Malborku uruchomiono także instalację fotowoltaiczną składającą się ze 125 modułów. Ma ona obniżyć koszty funkcjonowania zakładu o 8 proc.

W Kwidzynie ma powstać mieszkanie treningowe dla osób z autyzmem i niepełnosprawnych intelektualnie. O dofinasowanie tej inicjatywy kwotą miliona złotych przez Urząd Marszałkowski zabiega Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Autyzmem „SNOA”.

Jeśli zabiegi te zakończą się sukcesem, co będzie wiadome w listopadzie, w czerwcu przyszłego roku do mieszkania będą mogli sprowadzić się pierwsi lokatorzy. - Będą uczyć się codziennych obowiązków życiowych: gotowania, sprzątania, prania, a także uczestniczyć w warsztatach terapii zajęciowej – mówi Dorota Tomaszewska, wiceprezes stowarzyszenia „SNOA”.

Jak informuje nasza rozmówczyni, ogółem z mieszkania będzie korzystało, w cyklach tygodniowych, dwunastu uczestników programu. Przez rok każda z trzyosobowych grup spędzi w nim jeden tydzień w miesiącu. 
Ponad trzysta gospodarstw domowych w gminie Dzierzgoń otrzymało dofinansowanie do budowy odnawialnych źródeł energii – kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznych. Pieniądze na ten cel – pięć milionów złotych - samorząd pozyskał z funduszy unijnych. Jest to 70 proc. kosztów całej inwestycji. 20 proc. dołożą władze gminy, a 10 proc. wyniesie wkład mieszkańców.

Realizowana obecnie inwestycja nie jest pierwszą tego typu w gminie Dzierzgoń. Do tej pory powstało tu ponad tysiąc instalacji fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych. Jest to, jak podkreśla burmistrz Jolanta Szewczun, 30 proc. wszystkich gospodarstw domowych w mieście i gminie.

Jolanta Szewczun zapewnia, że władze samorządowe nadal będą zabiegać o środki na budowę kolejnych odnawialnych źródeł energii.

W sobotę odbędzie się szósta edycja nocnego biegania po powiecie malborskim. Nocny Trial po raz kolejny organizuje Klub Biegacza Grupa Malbork.

Uczestnicy pokonają 20 kilometrów, a wystartują o 22 spod pomnika króla Kazimierza Jagiellończyka w Malborku. Trasę można pokonać także na rowerze. Zaplanowano liczne postoje, a kierunek Nocnego Trialu to Nowa Wieś Malborska, okolica przystanku kolejowego Grojany i osiedle Południe. Meta znajdzie się ponownie pod pomnikiem w centrum miasta. Biegaczom i rowerzystom będzie towarzyszyć pełnia. Cała inicjatywa jest pomysłem na odświeżenie formuły tradycyjnych biegów.

Filip Jędruch, Witold Chrzanowski/MarWer