Wiadomości
(fot. Unsplash)

czwartek,

22 lipca 2021

13:18

Oszuści polują na osoby, które chcą zainwestować w kryptowaluty. Sopocianin stracił pokaźną kwotę

Ponad 150 tysięcy złotych stracił mieszkaniec Sopotu. Oszuści okradli go metodą na kryptowaluty. Podali się za konsultantów platformy inwestycyjnej i nakłonili do zainstalowania specjalnego oprogramowania. Wówczas przejęli dostęp do konta bankowego mężczyzny i wyprowadzili z niego pieniądze.

Jak przestrzega starszy aspirant Lucyna Rekowska z Komendy Miejskiej Policji w Sopocie, trzeba zachować czujność w kontaktach z osobami, które obiecują nam łatwe zyski.


SPOSÓB DZIAŁANIA OSZUSTÓW

- Pierwszy kontakt z ofiarą następuje zwykle przez e-mail, telefon lub komunikator tekstowy. W trakcie rozmowy oszuści nakłaniają osoby do zainstalowania jednego z programów, dzięki którym będą miały większe zyski. W rzeczywistości te oprogramowania umożliwiają oszustom dostęp do naszego komputera i możliwość jego przejęcia. Po zainstalowaniu jesteśmy proszeni, aby zalogować się na swoje konto bankowe i w tym momencie zazwyczaj osoby tracą możliwość sterowania swoim urządzeniem. Następnie proszeni jesteśmy o zainstalowanie powyższego oprogramowania na telefonie komórkowym. Wówczas przestępcy mają dostęp do kodów SMS przesyłanych z banku w celu weryfikacji operacji bankowych - wyjaśnia Rekowska.

KRADZIEŻE PIENIĘDZY I WNIOSKI KREDYTOWE

- Z rachunku bankowego przelewane są wszystkie pieniądze, za które oszust kupuje kryptowaluty, a w przypadku braku środków za pośrednictwem bankowości elektronicznej składane są wnioski na różnego rodzaju kredyty i pożyczki. Osoby wielokrotnie przekazują oszustom skan lub zdjęcie swojego dokumentu tożsamości w celu weryfikacji danych - dodaje Rekowska.

Oszustów, którzy okradli mieszkańca Sopotu, na razie nie udało się zatrzymać. 


Grzegorz Armatowski/am