Wiadomości
Brunona Zwarrę na muralu w 2020 roku upamiętnili Titos i Tuse (Fot. Titosituse.pl)

środa,

21 lipca 2021

16:05

Archiwalna rozmowa z Brunonem Zwarrą. "Dźwiękowy Skarbiec Radia Gdańsk" w środę o 22:30

Potrzeba było ponad 50 lat, żeby chwycił za pióro. To dzięki Marianowi Pleczarowi zaczął opisywać Gdańsk. Swoją historię opowiedział w 2001 roku Annie Sobeckiej. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy w "Dźwiękowym Skarbcu Radia Gdańsk" na naszej antenie w środę, 21 lipca, o godz. 22:30.

Na świat przyszedł w przedwojennym Gdańsku. Uczęszczał do Gimnazjum Polskiego, był członkiem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Męskiej, Zjednoczenia Zawodowego Polaków a także Klubu Sportowego Genadnia. Po szkole podjął pracę we wrzeszczańskiej Emalierni Johannesa Segora.

Wszystko zmieniło się 14. dnia wojny. Został wtedy aresztowany przez Niemców i na ponad dwa lata trafił do obozu koncentracyjnego. Po zwolnieniu wrócił do swojej przedwojennej pracy. Budynek emalierni został zniszczony w 1945 roku. Brunon Zwarra pomógł go zatem odbudować i... pracował tam przez kolejne lata.

Z HISTORII NA PAPIER

Gdy miał ponad 50 lat zajął się pracą pisarską. W swoich dziełach uwieczniał Gdańsk. Na kartkach książek opisywał wspomnienia związane z tym miastem. To ono także posłużyło za miejsce rozgrywania się akcji w powieściach Brunona Zwarry.

"Ostatni gdański Bówka" odszedł 14 sierpnia 2018 roku. Miał 99 lat.

 

Archiwalnej rozmowy Anny Sobeckiej z Brunonem Zwarrą będzie można posłuchać na naszej antenie w "Dźwiękowym Skarbcu Radia Gdańsk" w środę, 21 lipca o 22:30. Zapraszamy! 


pb