Wiadomości
Nowa siedziba Muzeum Bursztynu w Gdańsku (Fot. Dariusz Kula/pomorskie.eu)

środa,

21 lipca 2021

15:46

Muzeum Bursztynu zaprasza do nowej siedziby. W weekend wielkie otwarcie [PROGRAM]

Od najbliższej soboty, 24 lipca, mieszkańcy Gdańska i turyści będą mogli zobaczyć wnętrza nowej siedziby Muzeum Bursztynu. Poza możliwością zwiedzenia wystawy w Wielkim Młynie, na zewnątrz obiektu przygotowano wiele atrakcji, których motywem przewodnim będzie, oczywiście, bursztyn.

Podczas pierwszych dwóch dni tegorocznej edycji Jarmarku św. Dominika (24-25 lipca) do Muzeum Bursztynu obowiązywać będą bezpłatne wejściówki. Choć ich pula wynosiła 630 dziennie, wszystkie zostały już jednak wyprzedane. W kasie w Wielkim Młynie będzie dostępnych natomiast 270 biletów na dzień.

– Mam nadzieję, że nasz nowy obiekt zainteresuje zwiedzających. Zarówno mieszkańcy, jak i turyści, z pewnością będą chętnie do niego zaglądać, a muzeum będzie żyło i promowało bursztyn jako markę naszego miasta – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

WSZYSTKO O ZŁOCIE BAŁTYKU

– O bursztynie opowiemy niemal wszystko. Wystawa będzie podzielona na część artystyczną i przyrodniczą. Na pierwszym piętrze będzie pokazany bursztyn w przyrodzie, natomiast na drugim piętrze bursztyn w kulturze, gdzie w specjalnej gablocie zaprezentujemy po raz pierwszy bursztynowe szachy z 1690 roku oraz współczesną kolekcję. Nowe muzeum pomieści również największą bryłę bursztynu na świecie – informuje Renata Adamowicz, kierownik Muzeum Bursztynu.

Ponadto w dawnym średniowiecznym kominie, zlokalizowanym na pierwszym poziomie, będzie prezentowana historia Wielkiego Młyna. Cały obiekt jest w pełni dostępny dla osób z niepełnosprawnościami ruchu, a na wszystkich poziomach wystawy zainstalowano windy.

BURSZTYNOWY WEEKEND

Z okazji otwarcia Wielkiego Młyna zaplanowano wiele wydarzeń towarzyszących pod wspólnym hasłem "Bursztynowy weekend". Przez trzy wieczory (od piątku 23 do niedzieli 25 lipca), zawsze o godz. 21:00, na Skwerze Heweliusza będzie można posłuchać muzyki, natomiast o godz. 22:00 na dachu Wielkiego Młyna zabłyśnie wielkoformatowa projekcja audiowizualna.

– Myśląc o bursztynie, cofam się do lat młodości, kiedy zbierałem jego bryłki w lesie na gdańskich Stogach. Najbardziej utkwił mi w pamięci ten przeźroczysty, przez który można patrzeć na świat albo szukać świata w jego wnętrzu – wspomina Robert Sochacki, autor projekcji o bursztynie, twórca aktywny w różnych przestrzeniach artystycznych. – Projekcja to opowieść o patrzeniu na świat i szukaniu istoty lasu bursztynowego. Do współpracy w opracowaniu artystycznej ekspresji zaprosiłem muzyka Piotra Kalickiego, znanego pod pseudonimem Hatti Vatti, który na tę okazję skomponował muzykę - dodaje.

Z okazji otwarcia nowej siedziby zorganizowane zostaną także warsztaty dla rodzin z dziećmi i spotkanie z hobbystą-poławiaczem bursztynu. Będzie można posłuchać opowieści projektantów odzieży i biżuterii, wykorzystujących bursztyn w stylizacjach, i architektki wnętrz, która czerpie inspiracje z bursztynu. Specjaliści podzielą się też wiedzą o wykorzystaniu bursztynu w kosmetyce i przy tworzeniu zapachów.

 

ua/raf