Wiadomości
Budowa stacji kosztowała 600 tys. złotych (Fot. Radio Gdańsk/Sebastian Kwiatkowski)

środa,

21 lipca 2021

13:05

Pokaże, jak duży wpływ na atmosferę ma ruch drogowy. W Gdańsku stanęła nowa stacja monitoringu powietrza

Pierwsza na Pomorzu stacja pomiaru jakości powietrza przy drodze działa w Gdańsku. Urządzenia, należące do fundacji "Agencja Regionalnego Monitoringu Atmosfery Gdańsk-Gdynia-Sopot", pracują przy ulicy Słowackiego w Złotej Karczmie.

- Maszyny pokażą, jak duży wpływ na atmosferę ma ruch drogowy - mówi Magdalena Haas, dyrektor Fundacji ARMAG. - Jest przeznaczona do badania zanieczyszczeń z emisji liniowej, pochodzącej z transportu ulicznego, dlatego umieściliśmy ją między jezdniami - dodaje.

- Kluczowe będą wyniki pomiarów tlenków azotu, tlenku węgla i pyłów - tłumaczy dr Michalina Bielawska. - Już po trzytygodniowym działaniu widać, że są podwyższone wartości tlenków azotu i pyłów. Czy będą przekroczenia? Zobaczymy. Jesteśmy po to, by to monitorować - mówi specjalistka.

Wyniki pomiarów można śledzić na stronie fundacji.

 

POWIETRZE DOBRE, ALE MOGŁO BYĆ LEPIEJ

 

Przez ostatnie dwa lata jakość powietrza w Trójmieście wyraźnie się poprawiła. Problemów nie ma już ze stężeniem pyłów, które powodują podrażnienia naskórka i śluzówki. Najniebezpieczniejsze są pyły najdrobniejsze, mogące wywołać zatrucie organizmu, zapalenia górnych dróg oddechowych, pylicę, nowotwory płuc, a także choroby alergiczne i astmę. 

Normy przekracza jednak rakotwórczy benzo(a)piren.

 

stacja powiet 210721 net

(Fot. Radio Gdańsk/Sebastian Kwiatkowski)

 

Stacja kosztowała 600 tysięcy złotych. Jest szóstą w Gdańsku i dziewiątą w Trójmieście, należącą do ARMAG-u. Fundacja działa w Trójmieście od 1993 roku.

 

Sebastian Kwiatkowski/pb