Wiadomości
(Fot. Adam Guz/KPRM)

wtorek,

20 lipca 2021

16:51

Piotr Müller o kolejnych elementach programu Polski Ład: "Wszystko już jest w wykazie legislacyjnych prac rządu"

Rzecznik rządu Piotr Müller w radiowej "Jedynce" odpowiedział na pytania dotyczące Polskiego Ładu. - Część projektów została zrealizowana, bo one nie wymagały ustaw - przyznał.

Gość audycji "Sygnały Dnia" w Programie Pierwszym Polskiego Radia był pytany między innymi o to, kiedy i które ustawy z programu Polski Ład będą procedowane w Sejmie.


- Część projektów została zrealizowana, bo one nie wymagały ustaw. Badania profilaktyczne 40 czy zniesienie limitów realizacji świadczeń specjalistów - to już jest zrealizowane. Jeżeli chodzi o kolejne projekty, przed nami głównie projekty związane z ułatwieniem budowy domów do 70 metrów kwadratowych, zniesienie wkładu własnego dla części osób przy zakupie własnego mieszkania, czy pakiet podatkowy. To wszystko już jest wpisane na wykaz legislacyjnych prac rządu - mówił Piotr Müller.

"ROZWIĄZANIE SIĘ ZAZĘBIAJĄ"

Rzecznik rządu wyjaśnił też z czego wynika proponowany przez rząd kształt pakietu podatkowego. - Jeżeli chce się wprowadzać reformy wielopoziomowo, w różnych obszarach funkcjonowania życia społecznego, to te wszystkie rozwiązania się ze sobą zazębiają. Nie jest tak, że można nagle podnieść docelowo do 7 proc. PKB nakłady na służbę zdrowia, a jednocześnie nie modyfikować zasad pobierania składki zdrowotnej. Tak się po prostu nie da - tłumaczył gość audycji.

"ZACHOWALIŚMY GOTOWOŚĆ"

Piotr Gociek zapytał również o kwestię walki z pandemią koronawirusa. - Zachowaliśmy gotowość, jeśli chodzi o szpitale, po to, aby w razie czego odtworzyć poszczególne oddziały, a nawet niektóre szpitale tymczasowe. Skupiamy się na tym, aby zwiększyć liczbę szczepień, aczkolwiek ten limit jest bardzo ciężki, bo jest duża grupa osób, które negatywnie odnoszą się do problemu. Alternatywa jest prosta: jeżeli odpowiednia liczba osób w kraju się nie zaszczepi, to w Polsce możliwe jest przywrócenie daleko idących obostrzeń - przestrzegł.

"POCZEKAJMY NA FORMALNE DECYZJE"

Rzecznik rządu odniósł się także do możliwych kar, które TSUE może nałożyć na Polskę za niewykonanie wyroku w sprawie polskiego wymiaru sądownictwa. - Najpierw przede wszystkim poczekajmy na formalne decyzje w tym zakresie, jeżeli one zapadną, to wtedy będziemy się do nich odnosić - powiedział. 


ua