Wiadomości
(Fot. Pixabay)

środa,

21 lipca 2021

07:37

Pomorskie uczelnie podsumowują rekrutację na studia. Niespodzianki na liście najpopularniejszych kierunków

Pomorskie uczelnie cieszą się dużym zainteresowaniem młodzieży. Na najpopularniejszy kierunek na Uniwersytecie Gdańskim zgłosiło się prawie 16 osób na jedno miejsce. Na najbardziej obleganą specjalizację na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym było ponad 23 kandydatów. Co najczęściej wybierają absolwenci szkół średnich?

Uniwersytet Gdański planuje przyjąć w tym roku prawie 12 tysięcy osób. Najwięcej chętnych jest na studia licencjackie i jednolite magisterskie na kierunku informatyka, gdzie zgłosiło się prawie 16 kandydatów na jedno miejsce. Niewiele mniej chętnych chciało dostać się na kryminologię, filologię angielską i psychologię. Wśród popularnych kierunków znalazły się też mniej oczywiste, a wręcz nieco zaskakujące. Należą do nich skandynawistyka, produkcja form audiowizualnych, sinologia czy bezpieczeństwo narodowe.


- Informatyka, z liczbą blisko 16 kandydatów na miejsce, jest absolutnym "hitem" i niewątpliwą niespodzianką obecnej rekrutacji. Bardzo duże zainteresowanie kandydatów sprawiło, że kierunek oferowany przez Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki dołączył do czołówki najpopularniejszych kierunków na UG - informuje Beata Królczyk, kierownik Biura Rekrutacji UG.

NA UG REKRUTACJA WCIĄŻ TRWA

Nie są jeszcze dostępne ostateczne wyniki rekrutacji na Uniwersytet Gdański. Wynika to z tego, że w tym roku zróżnicowano harmonogram rekrutacyjny. Zapisy na niektóre kierunki trwały aż do 12 lipca, a inne wciąż pozostają otwarte. Nie ogłoszono jeszcze list kandydatów na dziesięć kierunków, w tym między innymi na pedagogikę, studia wschodnie i religioznawstwo. Wyniki rekrutacji na większość z nich zostaną ogłoszone do końca lipca.

Jeden z popularniejszych kierunków, produkcja form audiowizualnych, to tegoroczona nowość rekrutacyjna. Oprócz niego Uniwersytet Gdański zaproponował też inne nowe kierunki, w tym Międzydziedzinowe Indywidualne Studia Humanistyczne i Społeczne.

Uczelnia zaplanowała przyjęcie blisko 12 tysięcy osób, w tym prawie 9 tysięcy osób na studia stacjonarne oraz blisko 3 tysięcy osoby na studia niestacjonarne. Część wydziałów nadal prowadzi jednak rekrutację, a niektóre już teraz planują uruchomienie rekrutacji dodatkowej. Nabór trwa także na studia II stopnia. Tam funkcjonują różne terminy aplikacji.

 

KIERUNEK LEKARSKO-DENTYSTYCZNY NAJPOPULARNIEJSZY NA GUMED

Wyniki tegorocznej rekrutacji na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym przedstawiła rzeczniczka uczelni Joanna Śliwińska. Jak wyjaśniła, o przyjęcie na sześć kierunków jednolitych studiów magisterskich stacjonarnych w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym ubiegało się 6206 osób. Z kolei na osiem kierunków proponowanych w ramach studiów stacjonarnych I stopnia zarejestrowało się 1906 osób, niemal 18 proc. więcej niż w roku ubiegłym.

- Rekordowa jest również liczba laureatów oraz finalistów konkursów i olimpiad krajowych oraz międzynarodowych, którzy zadeklarowali chęć studiowania w GUMed. W tym roku to aż 69 osób, które aplikowały na kierunki lekarski, lekarsko-dentystyczny, psychologia zdrowia, dietetyka i elektroradiologia - przekazała Śliwińska.

Poinformowała, że największą popularnością cieszył się kierunek lekarsko-dentystyczny, gdzie o jedno miejsce starało się ponad 23 kandydatów. Wielu chętnych zgłosiło się także na kierunek lekarski (10,3 osób na miejsce), psychologię zdrowia (9 osób na miejsce), fizjoterapię (8,7 osób na miejsce). Sporym zainteresowaniem cieszyły się również: analityka medyczna - 5,4 osób na miejsce i farmacja - 3,8 osób na miejsce.

Wśród studiów I stopnia najczęściej wybierano dietetykę i techniki dentystyczne (ok. 7 osób na miejsce), jak również elektroradiologię i ratownictwo medyczne (ponad 5 osób na miejsce). Zwiększoną liczbę podań zanotowano także na kierunkach położnictwo, pielęgniarstwo, zdrowie publiczne - zarządzanie w systemie zdrowia i zdrowie środowiskowe.

- Przed nami publikacja list na studia II stopnia - specjalnie późniejsza, aby umożliwić składanie aplikacji tegorocznym absolwentom, którzy uzyskali swoje dyplomy pod koniec czerwca bądź na początku lipca, a także publikacja list osób zakwalifikowanych na studia niestacjonarne - powiedział kierownik Działu Rekrutacji GUMed dr hab. Sławomir Wójcik, cytowany w komunikacie prasowym.

W GUMED TRWA REKRUTACJA NA KIERUNKI ANGLOJĘZYCZNE

Kandydaci mogą również ubiegać się o miejsce na kierunki prowadzone w języku angielskim: studia I st. na kierunku pielęgniarstwo (3-year Bachelor of Nursing), studia jednolite magisterskie na kierunku farmacja (5,5-year Master of Pharmacy) oraz studia jednolite magisterskie na kierunku lekarskim (6-year Medical Doctor). Ponadto przyjmowane są zgłoszenia do udziału w programie przygotowującym do studiów medycznych (1-year Premedical Course).

Dotychczas o przyjęcie na wymienione kierunku starało się ponad 920 kandydatów z 86 krajów. - Najwięcej, bo aż 68 proc. osób, ubiega się o przyjęcie na kierunek lekarski (6,3 osób na jedno miejsce). O jedno miejsce na kierunku pielęgniarstwo stara się ponad 7 osób i jest to najwyższa liczba w historii rekrutacji na ten kierunek - dodała.

CZEKAMY NA WYNIKI REKRUTACJI W PG

Politechnika Gdańska w ofercie studiów stacjonarnych I stopnia posiada łącznie 34 kierunki, w tym 6 w języku angielskim. Ponadto 7 kierunków I stopnia prowadzonych w trybie niestacjonarnym i 14 kierunków na studiach II stopnia. Wyniki rekrutacji na semestr zimowy studiów I stopnia poznamy 28 lipca. 


PAP/ua/am