Wiadomości
(Fot. Radio Gdańsk/Grzegorz Armatowski)

środa,

21 lipca 2021

07:05

Pakujemy walizki i wracamy do samolotów. Na gdańskim lotnisku systematycznie rośnie liczba pasażerów

W ciągu pierwszego półrocza 2021 r. z Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku skorzystało ponad 388 tys. podróżnych. Ich liczba wzrastała systematycznie od kwietnia. Zwiększyła się też liczba przesyłek towarowych.

W pierwszym półroczu tego roku Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku obsłużył ponad 388 tysięcy pasażerów. W porównaniu do ubiegłego roku, kiedy ruch lotniczy był do połowy marca niezakłócony, to mniej o 57,2 proc. Teraz jednak, z miesiąca na miesiąc widać wzrost zainteresowania podróżami lotniczymi.

– Widoczna jest tendencja wzrostowa. Pasażerowie do nas wracają i chcą latać – mówi Tomasz Kloskowski, prezes zarządu.

W samym czerwcu lotnisko obsłużyło ponad 155 tys. osób. W maju było ich niewiele ponad 82 tys. Najchętniej lataliśmy do Amsterdamu, Warszawy, Sztokholmu i do Londynu.

UDOGODNIENIA DLA PODRÓŻNYCH

Podróżowanie w czasie pandemii wiąże się z różnymi utrudnieniami. Czas pobytu w porcie lotniczym wydłużył się z powodu bardziej szczegółowych kontroli paszportowych i weryfikacji dokumentów związanych z kwarantanną czy testami.

– Zdajemy sobie sprawę z tych utrudnień. Dla poprawy komfortu obsługi pasażerów jeszcze na wiele miesięcy przed zakończeniem rozbudowy uruchomiliśmy dwie nowe karuzele bagażowe w hali przylotów – dodaje Kloskowski.

Ma to pomagać w rozładowywaniu zatorów i skracać czas oczekiwania na bagaż.

WZROST CARGO

Rośnie także liczba operacji lotniczych. W pierwszej połowie roku liczba startów i lądowań wyniosła 8858. To o 23,8 proc. mniej niż w pierwszej połowie 2020 r. Rośnie również ruch towarowy. W ciągu sześciu pierwszych miesięcy przez terminal przesłanych zostało 4367 ton ładunków.

Siatka połączeń z gdańskiego lotniska to 91 połączeń do 77 lotnisk. Samoloty latają między innymi do Londynu, Hamburga i Mediolanu. Nie brakuje tez jednak połączeń wewnątrzkrajowych, na przykład do Warszawy lub Krakowa.

 

ua