Wiadomości
(Fot. Agencja KFP/Anna Bobrowska)

wtorek,

20 lipca 2021

09:22

Upamiętni setną rocznicę zaślubin Polski z morzem. W sobotę w Helu rozpoczyna się wyjątkowy festiwal

Miłośnicy muzyki klasycznej mogą przygotować się na wyjątkowe wydarzenie. W sobotę 24 lipca rozpoczyna się jubileuszowa edycja XX Międzynarodowego Letniego Festiwalu Kultury i Sztuki. Wydarzenie potrwa do 14 sierpnia i wezmą w nim udział przede wszystkim polscy artyści.

Organizatorzy podkreślają, że miejsca odbywania się koncertów (kościół pod wezwaniem Bożego Ciała, Bulwar Nadmorski i Muzeum Obrony Wybrzeża) gwarantują bezpieczeństwo i przestrzeganie oficjalnych obostrzeń. Wstęp na koncerty jest bezpłatny.

KONCERT INAUGURACYJNY

Koncert inauguracyjny odbędzie się 24 lipca o godzinie 20:00 w kościele pod wezwaniem Bożego Ciała, wystąpią sopranistka Monika Świostek i organista Andrzej Nanowski. Na następny dzień (godzina 20:00) zaplanowano koncert musicalowy na scenie bulwaru nadmorskiego z udziałem wokalistów Marty Burdynowicz i Rafała Szatana oraz pianistki Aleksandry Bieg-Piasecznej.

1 sierpnia o tej samej godzinie na scenie koncertowej bulwaru nadmorskiego odbędzie się koncert poświęcony Annie German – wystąpią Joanna Nawrot & Baltic Quasideon Group. Z kolei 5 sierpnia o godzinie 19:00 w Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu będzie miał miejsce koncert "Cztery Pory Roku" według Antonia Vivaldiego, który zagra Capella Gedanensis z towarzyszeniem Łukasza Długosza grającego na flecie tryerso.

Trzy dni później - 8 sierpnia  o godzinie 20:00 na scenie koncertowej bulwaru nadmorskiego odbędzie się koncert muzyki filmowej w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Progress pod batutą Szymona Morusa. Festiwal zamknie nadzwyczajny koncert finałowy - 14 sierpnia o godzinie 20:00 w marinie Portu Rybackiego wystąpi Męski Chór Szantowy Zawiszy Czarnego.

 

plakathel2021 poprawiony
 

POLSKA DROGA DO WOLNOŚCI I MORZA

Organizatorzy przypominają, że zeszłoroczna edycja festiwalu miała upamiętniać setną rocznicę zaślubin Polski z morzem, które symbolicznie zakończyło proces kształtowania się Polski niepodległej i morskiej. Niestety, z powodu pandemii festiwal nie odbył się. Dlatego to tegoroczna edycja wydarzenia będzie w szczególny sposób podkreślać polską drogę do wolności i morza, które mają wyjątkowe znaczenie dla Helu.

Festiwal od dziewiętnastu lat wpisuje się w muzyczną i historyczną edukację Polaków. Jego stałym elementem są koncerty muzyki klasycznej, a także odczyty literatury i poezji kaszubskiej oraz sakralnej. Festiwalowi towarzyszy bogactwo form muzycznych, od opery i operetki, przez muzykę filmową, po ludową i rozrywkową. Podczas wydarzenia promuje się także wybitnych młodych twórców, studentów uczelni muzycznych z całego kraju.

Inicjatorem wydarzenia, które wcześniej nosiło nazwę Letniego Festiwalu Kameralistyki, był prof. dr hab. Dariusz Paradowski - światowej sławy sopranista i wybitny pedagog, rodzinnie związany z Helem. Prof. Paradowski pełni funkcję dyrektora artystycznego projektu.

W tym roku honorowy patronat nad festiwalem objęła pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda.

oprac. MarWer