Wiadomości
(fot. KFP/Maciej Kosycarz)

piątek,

16 lipca 2021

10:43

Zmarł ks. Jerzy Kownacki. Przez wiele lat współpracował z Radiem Gdańsk i prowadził audycje o tematyce religijnej

Zmarł ksiądz kanonik dr Jerzy Kownacki. Był wieloletnim dziennikarzem radiowym, współpracował m.in. z Radiem Gdańsk. W 2001 roku został laureatem nagrody Radiowa Osobowość Roku. W ostatnich latach pełnił posługę kapelana Domu Seniora w Gdańsku Przymorzu prowadzonego przez Caritas Archidiecezji Gdańskiej.

Ks. Jerzy Kownacki urodził się w 1941 roku w Toruniu. Po ukończeniu studiów teologicznych w Gdańskim Seminarium Duchownym przyjął 21 czerwca 1964 roku święcenia kapłańskie z rąk ówczesnego biskupa gdańskiego ks. Edmunda Nowickiego. W 1965 roku został skierowany na Studia do Rzymu na Papieskim Instytucie Liturgicznym, później kontynuował studia na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim, jednocześnie podejmując studia na Papieskim Instytucie Pastoralnym w Rzymie (specjalizacja liturgia).

PASJONAT RADIA

Jedną z największych pasji księdza było radio. W 1971 roku działał w sekcji Polskiego Radia Watykan. Po ponad 20 latach powrócił do pracy przed mikrofonem, tym razem w Radiu Plus i Radiu Gdańsk. Na podstawie jego audycji powstały dwie książki. Za działalność w eterze ks. Jerzy Kownacki otrzymał nagrodę Radiowa Osobowość Roku 2001 oraz Złotą Żyrafę miesięcznika "Styl życia" za Styl Mediów w 2005 roku.


Księdza Jerzego Kownackiego w Radiu Gdańsk wspominał Andrzej Urbański:

 

 

zlota-zyrafa-ks-kownacki

Ksiądz Jerzy Kownacki odbiera Złotą Żyrafę (fot. KFP/Maciej Kosycarz)

 

PASJA DO LUDZI I ŚWIĘTYCH

Podczas pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski w 1987 roku ksiądz Kownacki był odpowiedzialny za przygotowanie liturgii papieskich w Gdańsku.

W ostatnim czasie był kapelanem Domu Seniora w Gdańsku Przymorzu prowadzonego przez Caritas Archidiecezji Gdańskiej oraz prowadził wykłady z historii liturgii w Gdańskim Seminarium Duchownym. Jego pasja byli ludzie i życiorysy świętych.

 

am