Wiadomości
Gaweł Czajka i Regina Sawczak (fot. archiwa prywatne)

niedziela,

11 lipca 2021

16:47

Lawina pomocy dla ostatniego antykwariatu w Sopocie. Wszystko po jednym poście na Instagramie

Ostatni antykwariat w Sopocie otrzymał wsparcie czytelników z całej Polski. Lawina pomocy zaczęła się od postu sopockiego restauratora Gawła Czajki, który dowiedział się o finansowych kłopotach pasjonatki literatury, cenionej antykwariuszki pani Reginy Sawczak.

Jak mówi Gaweł Czajka, o kłopotach antykwariatu dowiedział się przypadkiem w czasie rozmowy ze znajomą. Postanowił działać i w odruchu serca zamieścił post w serwisie Instagram. Jego prośbę o pomoc podchwyciło setki osób. Okazało się, że „Pani Renia” jest przez wszystkich bardzo ciepło wspominana.

POZYTYWNA ENERGIA

– To postać serdeczna, która tworzy historię literatury, czytelnictwa i sprzedaży książek w Sopocie. Dlatego zareagowałem. Oddźwięk jest potężny. Pod postem na Instagramie wylało się morze opowieści, wspomnień sprzed kilku, kilkunastu lat, kiedy książki kupowały u "Pani Reni" wielkie nazwiska. Piękne książkowe skojarzenia związane z zakupami w antykwariacie mają sopocianie. Czuć pozytywną energię, to bardzo krzepiące.

Pani Regina Sawczak udziela czytelniczych porad i sprzedaje książki od prawie 50 lat. Sopocianie znają ją z nieistniejącego już antykwariatu przy ulicy Marynarzy, w miejscu którego pojawił się jeden z sieciowych sklepów spożywczych. Mieszkańcom Gdańska kojarzy się z antykwariatem przy ulicy Dmowskiego we Wrzeszczu, gdzie pracowała od lat 80.

OSTATNI ANTYKWARIAT

– To jedyny antykwariat w Sopocie. Antykwariatów jest coraz mniej, ponieważ w dobie nowych mediów, książka trochę stanęła. Teraz jednak, dzięki państwu, przynajmniej u nas to ruszyło. I myślę, że państwo będą nas, zgodnie z obietnicami, wiernie wspierać. Serdecznie zapraszamy. U nas przez cały rok są dostawy bardzo ciekawych pozycji. Mamy książki z wielu różnych dziedzin. Od klasyki po książki dziecięce. W tej chwili jest sporo książek z filozofii i psychologii – mówi Renata Sawczak.

Kupujący książki mówią, że „Pani Renia” jest częścią ich młodości i dzieciństwa. Od niej kupowali podręczniki, lektury, jej podpowiedzi ukształtowały ich wybory czytelnicze, dlatego teraz chcą pomóc. Sopocki Antykwariat mieści się w kamienicy przy Alei Niepodległości 743 B, nieopodal II Liceum Ogólnokształcącego, prowadzi także sprzedaż internetową na platformie Allegro (nazwa użytkownika „Księgozbiorek”).

Facebook Sopockiego Antykwariatu >>> TUTAJ.
Artykuł o Reginie Sawczak na stronie Muzeum Sopotu >>> TUTAJ.

Piotr Puchalski
Napisz do autora: p.puchalski@radiogdansk.pl