Wiadomości
(Fot. Radio Gdańsk/Małgorzata Odyniec)

piątek,

09 lipca 2021

12:00

"Muzyczne Lato z Radiem Gdańsk" znów w terenie. Tym razem stanęliśmy na usteckiej promenadzie

Radio Gdańsk, jak w każdy wakacyjny piątek, nadaje "z terenu". Tym razem nasze mobilne studio stanęło na promenadzie w Ustce, koło Sceny Letniej. Gospodyniami plenerowego studia są Magda Szpiner oraz Joanna Merecka Łotysz.
Ustka to nadmorski kurort pełen słońca, tętniący życiem, idealne miejsce na wypoczynek i dobrą zabawę. Miasto to ma swoje drugie oblicze - bogatą historię oraz ofertę kulturalną.

W plenerowym studiu gościliśmy Włodzimierza Wolskiego, kierownika działu promocji Ustki. Zapraszał do uczestnictwa w usteckim Festiwalu Światła. - Atrakcji nie zabraknie. Tych świetlnych będzie najwięcej, oczywiście nie zabraknie też muzycznych. Musieliśmy dostosować wydarzenie do panujących obostrzeń, w związku z czym nie kumulujemy publiczności w jednym miejscu, tak jak było do tej pory - podkreślał.
 

A więcej na temat festiwalu piszemy >>>TUTAJ. 

20210709122339 IMG 5591
(Fot. Radio Gdańsk/Małgorzata Odyniec)
 
Jako drugi w naszym plenerowym studiu pojawił się Hubert Bierndgarski, bosman usteckiego portu i ratownik zawodowy SARS. - Łączę dwie prace. Oprócz tego, że jako bosman portu zarządzam jego terenem i przyjmuję żeglarzy, to wraz z innymi ratownikami pomagamy WOPR-owi oraz obsługujemy wszystkie akcje na morzu - opowiadał o swoich profesjach.

 
20210709115948 IMG 5590
(Fot. Radio Gdańsk/Małgorzata Odyniec)
 
Adam Jakubiak, producent Krówek Usteckich, przedstawił genezę swojej fascynacji tymi słodyczami. - Mój tata przybył na tereny Pomorza i najpierw zajął się cukiernictwem, dopiero później rybołówstwem. Pamiętam, że w czasach, kiedy nie było cukierków na półkach sklepowych, robił mi tę przyjemność i w domu wspólnie warzyliśmy w garnku mleko z cukrem, doprowadzając je do karmelowo-mlecznej konsystencji. To zostało we mnie - wspominał.
 
 
Chcecie dowiedzieć się jeszcze więcej na temat usteckich krówek? Zapraszamy więc do obejrzenia kolejnego odcinka naszego wakacyjnego cyklu pod nazwą Pomorski Przysmak. Trzeci program poświęciliśmy właśnie tym słodkim, kruchym i trochę ciągnącym się słodyczom >>>ZOBACZ.
 
20210709133328 IMG 5599
(Fot. Radio Gdańsk/Małgorzata Odyniec)
 
Nasze plenerowe studio odwiedziła również mała Lena. Dziewczynka przyjechała do Ustki aż z Wrocławia, spędzając w samochodzie 5 godzin. Opowiedziała nam, jak wyglądała jej podróż.

- Spałam, oglądałam filmy na DVD i jeszcze inne rzeczy robiłam. Były kanapki, z serkiem, z szyneczką i z masełkiem - mówiła Lena.

20210709141534 IMG 5607
(fot. Radio Gdańsk/Małgorzata Odyniec)
 
Zapytaliśmy jej również jakie woli krówki - ciągnące się czy chrupiące? Lena stwierdziła, że najlepsze są i te, i te. Jak widać, rośnie nam konkurencja.

20210709141558 IMG 5610
(fot. Radio Gdańsk/Małgorzata Odyniec)
 
Naszym kolejnym gościem był Piotr Wasilewski, kierownik usteckiego WOPR. Porozmawialiśmy z nim między innymi na temat bezpieczeństwa dzieci na plaży.

- Jeżeli przychodzimy z dziećmi na plażę, musimy zdać sobie sprawę z tego, że przychodzimy dla nich. Jeśli ktoś uważa, że są cztery żywioły na świecie, to znaczy, że nie ma dzieci. Dla dziecka na plaży wszystko wygląda identycznie, bardzo łatwo mu się zgubić. Jest kolorowo, parawany, parasole. Dzieci małe mają to do siebie, że po plaży, jeżeli się zgubią, to po prostu idą. Idą w jednym kierunku, nie zawracają, idą do momentu, aż ktoś się nie zainteresuje i ich nie zatrzyma - mówił ratownik.
 
 
20210709144233 IMG 5615
(fot. Radio Gdańsk/Małgorzata Odyniec)
 
- Od kilku lat pojawiają się opaski na rękę dla dziecka. Można taką opaskę zrobić samemu, wystarczy zapisać na niej swój numer telefonu. Wielu ludzi tak robi. Ktoś znajdzie dziecko, przeczyta numer telefonu, zadzwoni do rodzica i sprawa będzie załatwiona. Warto też pokazać dziecku jakiś punkt orientacyjny, są chociażby wieże ratownicze - zwracał uwagę Piotr Wasilewski.
 
W Ustce jesteśmy z państwem do 15:00!
 
mk